Október 2010

Literárna exkurzia

Na 6. október 2010 sa žiaci 5. A a 5. B triedy veľmi tešili. Plánovala sa exkurzia, ktorá má priblížiť žiakom oravských rodákov - P. O. Hviezdoslava, M. Urbana, M. Kukučína a M. Figuli.

Prvé rozpaky zo "smutného a hmlistého" rána sa rozplynuli cestou už na Oravskej priehrade. Slnečné lúče pošteklili nošteky zvedavých tváričiek, ktoré pozorovali cez okná autobusu priehradu. Slniečko nás potom sprevádzalo celý deň.

Najskôr sme navštívili literárnu expozíciu v hájovni pod Babou horou, kam chodieval P. O. Hviezdoslav. Trasa našej exkurzie potom viedla cez Príslop, Oravský Podzámok, Vyšný Kubín do Leštín. Tu sme si prezreli kostolík, V ktorom boli pokrstení aj P. O. Hviezdoslav a M. Figuli. V Jasenovej sme si vypočuli zaujímavý výklad o M. Kukučínovi a prezreli sme si domček, v ktorom sa narodil a býval.

Poslednou zastávkou bol Dolný Kubín. Tu sme si oddýchli, nakúpili darčeky a plní nových dojmov a poznatkov sme sa šťastlivo vrátili domov.

Tajomstvá vesmíru

Hviezdami posiata večerná obloha bola dávnou inšpiráciou spisovateľov, umelcov i vedcov. Skrýva mnohé tajomstvá, ktoré ľudia odhalili a naďalej odhaľujú. Vstupnou bránou k vesmírnemu dobrodružstvu žiakov je učivo prírodovedy. Aby sa tretiaci a štvrtáci dozvedeli viac, rozhodli sme sa 7. októbra 2010 navštíviť Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom.

Nočná obloha v kupole hviezdnej sály vyvolala údiv žiakov. Programom nás sprevádzali Alex a robot Sivis, ktorí vysvetľovali pôsobenie gravitačnej sily, pojmy ako slnečná sústava, galaxia, súhvezdie a stručne rozprávali o starovekých mýtoch, ktoré dali častiam našej hviezdnej oblohy ich mená.

Ďalšie naše kroky viedli do netypickej UFO sály, kde sme si pozreli a vypočuli bližšie informácie o planétach a pohybe vesmírnych telies. Tieto úkazy boli názorne demonštrované na modeloch nebeskej mechaniky a vesmírnych telies.

Veľkým lákadlom bola otáčajúca sa strecha v pozorovateľni a ďalekohľad, cez ktorý žiaci mohli sledovať Slnko. I keď nám ho na chvíľu zatienili mraky, nik nechcel prísť o pohľad do objektívu obrovského ďalekohľadu.

Cestou domov sme sa zastavili na Národnom cintoríne v Martine, kde odpočívajú mnohé veľké osobnosti Slovenska, napríklad M. Benka, M. Galanda, A. Kmeť, J. Kráľ, J. C. Hronský. Zavŕšením exkurzie bola návšteva nákupného strediska, kde žiaci potešili kúpou drobných darčekov seba i svojich blízkych.

Vyrástli nám stromy pod rukami

Medzi typické znaky jesene patria stromy so svojimi pestrofarebnými korunami. Keď však zafúka vietor, stromy prichádzajú o svoju krehkú krásu. A práve takéto stromy sa stali inšpiráciou pre žiakov IV.A na hodinách výtvarnej výchovy.

Vhodným materiálom na priestorovú tvorbu bol starý novinový papier. Žiaci ho svojou šikovnosťou dokázali znova zúžitkovať a premeniť na vetvičky a kmene stromov.

Tieto skupinové dielka s ďalšími zaujímavými výtvormi zdobia nástenku na hlavnej chodbe.

Rozvoňali chodbu

Svet práce je novinkou pre siedmakov. Už na prvej hodine žiaci pochopili, že sa budú zaoberať pestovaním a aranžovaním rastlín.

Jesenná príroda poskytuje mnoho zaujímavých plodov, rastlín a kvetín, ktoré umožňujú žiakom popustiť uzdu fantázii pri ich aranžovaní. 12. a 13. októbra do vodou nasýteného florexu siedmaci s nadšením zapichovali väčšie i menšie kríky, trávy, kvety tak, aby vytvorili čo najzaujímavejšiu ikebanu.

O tom, že sa im to podarilo, svedčí farebná a voňavá chodba školy.

Výtvarná súťaž

V septembri sme sa zapojili do výtvarnej súťaže so zameraním na prevenciu kriminality "Správna cesta". Veľmi nás potešila správa, že sa Sonička Sviteková z 5. B triedy umiestnila na druhom mieste v kategórií žiakov II. stupňa ZŠ.

Dňa 26. októbra sme sa zúčastnili odovzdávania cien a diplomov, ktoré sa uskutočnilo v školskej knižnici ZŠ M. Kukučína v Dolnom Kubíne. Soničke k jej úspešnej reprezentácii srdečne gratulujeme!