Január 2012

India očami našej rodáčky

Dňa 11. 1. 2012 sa v našej škole uskutočnila beseda s našou rodáčkou - Majkou Polčicovou. Besedy sa zúčastnili nielen všetci žiaci, ale aj celý učiteľský zbor. O zaujímavé zážitky nebola núdza. Majka zaujala nielen našich prváčikov, ale aj deviatakov, ktorých tak ľahko nič nezaujme. Deti vyskúšala z geografie, otázkami, kde sa India nachádza. Neskôr porozprávala o tom, ako sa deti v centre správajú počas prázdnin. Všetky skoro ráno o piatej vstávajú. Najprv sa pomodlia, potom si poupratujú izbu a k tomu aj celé centrum. Až okolo ôsmej sa im začína vyučovanie, ktoré trvá do neskorého poobedia. Deti sa cez prestávku v škole naobedujú. Jesť však môžu iba pravou rukou. Ľavá je nečistá. Keď pijú vodu, nedotýkajú sa fľaše, a to preto, aby mohli ponúknuť aj niekoho iného.

Deti sa počas prestávok zabávajú aj hrami s loptou alebo šplhaním po palmách. Ako cestovné prostriedky využívajú bicykle alebo motorky. Na jednej motorke sa uvezie aj celá päťčlenná rodina. Deti rešpektujú svojich učiteľov a učiteľ ich môže za trest aj potrestať. Učitelia ich trestajú hlavne palicou.

Beseda priniesla našim žiakom nové obzory a názory o Indii. Deťom sa najviac páčilo oblečenie "sári", ktoré nosia ženy. Skladá sa z látky dlhej okolo šesť metrov. Žiaci si odniesli kopec zážitkov, ktoré porozprávali svojim rodičom a Majka si odniesla nové skúsenosti so slovenskými žiakmi, ktorí ju prekvapili nejednou otázkou. Sľúbila nám, že ako sa vráti z Afriky, opäť navštívi našu školu.

Mgr. Sárená

Bariéry

Výchovný koncert, s ktorým sa 11. januára predstavili účinkujúci z umeleckej agentúry LETart production, mal za úlohu priblížiť žiakom problematiku drog a ich dôsledky v spoločnosti. Mladí umelci sprievodné slovo doplnili energickou a pútavou hudbou k tejto problematike.

Olympiáda nemeckého jazyka