Jún 2012

Literárne besedy

Ako každoročne aj tento školský rok 2011/2012 v spolupráci s Oravskou knižnicou v Dolnom Kubíne, sa konali literárne besedy v dňoch 24. mája 2012 a 19. júna 2012. Besedy viedla pracovníčka Oravskej knižnice p. Kazimírová.

Besedy boli veľmi pútavé a žiaci mali možnosť získať nové vedomosti v oblasti detskej literatúry a zopakovať si už nadobudnuté poznatky z vyučovacích hodín. Dokladom toho, že témy žiakov zaujali, sú priložené fotografie žiakov 5. ročníka, ktorí sledujú prezentáciu o Pavlovi Dobšinskom.

ZM

Koncoročný výlet

Dňa 7. júna 2012 sa žiaci zo 6. A, 6. B a 7. triedy so svojimi triednymi učiteľkami - p.p. Zimmermannová, Kadučáková, Kantárová - zúčastnili školského výletu do Trenčína. V Trenčíne sme navštívili Trenčiansky hrad, Múzeum kata a Múzeum kolies. Nielen Trenčiansky hrad, ale hlavne Múzeum kata zaujalo všetky deti.

Neobišli sme ani nákupné centrum na okraji mesta, kde sme mali možnosť si oddýchnuť a kúpiť darčeky pre svojich najbližších.

Cestou domov na krátky oddych sme sa zastavili v Žiline.

Počasie nám vyšlo, nepršalo, a to umocnilo pekné dojmy, ktoré sme si všetci doniesli z výletu.

ZM

Kurz eJournal v Laponsku

llp

V dňoch 10.6.2012 až 16.6.2012 sa zástupca riaditeľa školy PaedDr. Karol Pauchly zúčastnil vzdelávania až v najsevernejšej časti Fínska, v Laponsku. Za polárnym kruhom, v dedine Inari sa konal vzdelávací kurz eJournalism 2.0 - Educational Collaboration Across Borders Using Web based Tools The "Midnight Sun" Course in Lapland, Finland.

Náplňou kurzu bola výúčba redakčného systému eJournal zabezpečená kvalifikovanými lektormi z viacerých krajín Európy v priestoroch novootvoreného Saami parlamentu vybaveného modernou technológiou. Kurzu sa zúčastnilo 39 účastníkov z dvanástich krajín Európskej únie. Redakčný systém eJournal predstavuje revolučný nástroj podpory modernizácie vzdelávania a svojou využiteľnosťou napomáha k európskemu charakteru spolupráce nielen na lokálnej, ale aj medzinárodnej úrovni. Medzi možné budúce aplikácie patrí využívanie eJournalu v rámci spolupráce s partnerskými školami.

Účasť na kurze bola realizovaná s finančnou podporou Európskej komisie, Generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie a kultúru v rámci Programu celoživotného vzdelávania. Zverejnené informácie nemusia zodpovedať stanoviskám Európskej komisie. Európska komisia ani Národná agentúra nenesú zodpovednosť za použitie týchto informácií.

PaedDr. Karol Pauchly

Poznávací výlet žiakov 4. a 5. ročníka

5.júna 2012 žiaci 5.A, 5.B a 4.triedy navštívili kaštieľ vo sv. Antone, Štôlňu Bartolomej v Banskej Štiavnici a Banskoštiavnický betlehem.

V kaštieli obdivovali historické priestory, upútali ich rôzne druhy živočíchov a poľovnícke trofeje.

Banskoštiavnický drevený betlehem patrí medzi najväčšie pohyblivé betlehemy na Slovensku. Mohli vidieť stvárnenú panorámu Banskej Štiavnice. Základ tvorili permoníci a spôsob ťažby zlata, striebra, ťaženia mincí atď. Žiakov zaujala aj štôlňa Bartolomej.

Výlet sme zakončili malými nákupmi darčekov pre svojich blízkych v Dolnom Kubíne. Šťastní a zdraví sme sa vo večerných hodinách vrátili plní dojmov a zážitkov domov.

Biologická olympiáda

Tento rok sa dvojdňové celoslovenské kolo Biologickej olympiády kategórie E - botanika konalo v Banskej Bystrici. V teoretickej časti súťažiaci rieši test, v ktorom využíva naštudované poznatky o plodoch a semenách, typoch kvetov a dobe kvitnutia, spôsobe rozmnožovania predpísaných rastlín. V praktickej časti poznávajú desať z päťdesiatich predpísaných druhov rastlín a predkladajú svoj herbár so správou z pozorovaní.

Našu školu reprezentovala žiačka 9.B Evka Viglašová, ktorá sa tam prebojovala po víťazstvách v okresnom a krajskom kole. Úspešnou prezentáciou vedomostí získala pekné 3. miesto. Gratulujeme!