Október 2011

Exkurzia SJL DK

Dňa 5. októbra 2011 triedy 6.A a 6.B spolu s triednymi učiteľkami navštívili Dolný Kubín. V tento deň sa uskutočnila plánovaná exkurzia do Čaplovičovej knižnice a do Florinovho domu.

Žiaci si v knižnici veľmi pozorne vypočuli výklad lektorky o vzácnych knihách, ktoré sa nachádzajú v Čaplovičovej bibliotéke. Po prehliadke knižnice a Parku dejateľov viedli naše kroky do Florinovho domu, kde bola inštalovaná výstava o liečivých rastlinách. Mali sme možnosť vidieť aj zariadenú časť domu, v ktorom býval významný slovenský básnik Theo Florin.

Október - mesiac Panny Márie Ružencovej

Na hodinách náboženskej výchovy sme si zo žiakmi pripomínali význam sviatku Panny Márie Ružencovej - 7.10. Ruženec patrí medzi najrozšírenejšie modlitby vo svete katolíckej Cirkvi. Žiaci si vyrobili vlastné ružence z rôzneho materiálu.

Pôvod sviatku Ružencovej Panny Márie treba hľadať v 16. stor. Vtedy ohrozovali Európu mohamedánsky Turci. Rozhodujúca, víťazná bitka sa odohrala 7. okt. 1571 na mori pri Lepante. Katolícke vojsko pod vedením Dona Juana d´Austria odvrátilo útok mohamedánov.

Vtedajší pápež sv. Pius V. vyzýval celý katolícky svet na modlitbu ruženca na úmysel, aby mohamedáni neobsadili Európu. Na poďakovanie za vyslyšanie prosieb, pápež nariadil každoročne sláviť 7.okt. ako spomienku P.M. Ružencovej.

Mgr. A. Červeňová

Exkurzia v Dolnom Kubíne

Najstarší žiaci našej školy sa v mesiaci október zúčastnili exkurzie v Dolnom Kubíne, kde navštívili Okresný archív a Oravskú knižnicu.

V archíve ich pani riaditeľka informovala o histórii mesta Dolný Kubín a histórii našej obce. Žiaci sa dozvedeli množstvo zaujímavostí, ako napríklad rozdelenie mesta na miestne časti, erby jednotlivých častí, ktoré si žiaci mohli pozrieť na nástenke.

Pani riaditeľka im veľmi pútavou formou pripomenula históriu obce a školy a zapojila ich do činnosti kedy si žiaci vyskúšali prečítať rôzny písomný archívny materiál, z ktorého sa dozvedeli čo bolo obsahom vyučovania na našej škole, aká bola záujmová činnosť,aké bolo vybavenie školy. Nakoniec si pozreli výstavku z archívnym materiálom z okolia Oravy.

Po menšej prestávke žiaci navštívili Oravskú knižnicu, kde sa oboznámili s jej jednotlivými oddeleniami a literatúrou, ktorú si po prihlásení môžu vypožičať.

Všetky informácie boli veľmi zaujímavé a pútavé.

Plavecký výcvik

Žiaci 3. a 4. ročníka sa v dňoch od 27.10. do 2.11.2011 zúčastnili plaveckého výcviku v Aquaparku Dolný Kubín. Osvojili si plavecký štýl prsia a kraul. Odmenou za ich odvahu im bolo "Mokré vysvedčenie" a darčeková poukážka na vstup do aquaparku.