Apríl 2013

RoboCup Junior 2013

Cez víkend od 5. do 7. apríla 2013 sa v európskom hlavnom meste kultúry, v Košiciach konalo celoslovenské kolo robotickej súťaže RoboCup Junior 2013. Išlo o národné kolo celosvetovej súťaže. Naša škola mala zastúpenie v kategóriách Rescue A Primary (žiaci do 14 rokov) a Rescue A Secondary (žiaci nad 14 rokov). Podrobné pravidlá kategórie Rescue A je možné prečítať tuto.

V kategórii Rescue A Primary žiaci Anton Janík (7.A) a Jakub Kuhajda (7.A) získali tretie miesto (KoPR).

V kategórii Rescue A Secondary žiak Milan Šnapko (9. roč.) získal druhé miesto (B2S). Po minuloročnom striebre opäť len krôčik k postupu na celosvetové finále (tento rok v holandskom Eindhovene).

Úspešným robotikom gratulujeme.

Na skle maľované

Žiaci našej školy navštívili dňa 12.apríla 2013 v Mestskom divadle v Žiline známy muzikál od E. Bryll – K. Gärtnerová: Na skle maľované. Zúčastnili sa ho žiaci vyšších ročníkov (7.A, 7.B, 8. a 9.triedy). Tento muzikál si nenechali ujsť ani naši vyučujúci, ktorí sa spolu so žiakmi zúčastnili tohto kultúrneho podujatia. Očakávanie ich nesklamalo.

V muzikáli vystúpili aj známi slovenskí herci, ktorí sa po predstavení ochotne fotografovali s našimi žiakmi a rozdali im svoje autogramy.

Organizátori tohto pekného kultúrneho podujatia, triedne učiteľky 7.A a 7.B triedy, boli s akciou veľmi spokojní. Poďakovanie patrí hlavne p.učiteľke Kadučákovej, ktorá túto akciu navrhla a zorganizovala.

MZ

Slávik Slovenska - školské kolo

Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do speváckej súťaže v interpretácii slovenskej ľudovej piesni "Slávik Slovenska". Súťažilo sa v troch kategóriách. Víťazi jednotlivých kategórií nás pôjdu reprezentovať na okresné kolo do Dolného Kubína, ktoré sa uskutoční v máji. Porota rozhodla nasledovne:

I .kategória:

1. Jana Ťapajnová (3. trieda)
  2. Nina Suľová (2. trieda)
  3. Miriamma Stašová (3. trieda)

II.kategória:

1. Martina Ťapajnová (5. trieda)
  2. Mária Bakancová (6.B)
  3. Dávid Ďuroň (5. trieda)

III.kategória:

1. Martina Salusová (9.trieda)
  2. Monika Stacherová (8.trieda)
  3. Erika Salusová (7.A)

Gratulujeme a prajeme veľa úspechov v okresnom kole!

(SE)

O nástrojoch tak trochu inak

S originálnymi ukážkami hier na archaické hudobné nástroje sa nám predstavil vynikajúci hudobník z Očovej. Pán Anton Budinský našu školu navštívil 11. apríla 2013. Ukážky hier na nástrojoch prepojil zábavnými aktivitami a humorom. Žiaci mali možnosť spoznať tieto hudobné nástroje (gajdy, drumbľa, flauta, krumhorna, heligónka,...), s ktorými sa čoraz menej stretávame.

(SE)

Istrobot 2013

V sobotu, dňa 20. apríla sme sa zúčastnili medzinárodnej robotickej súťaže Istrobot 2013. Súťaž sa konala v Bratislave, v priestoroch Slovenskej technickej univerzity, na fakulte elektrotechniky a informatiky. Tento rok prebiehal už trinásty ročník tejto súťaže a bolo možné súťažiť v týchto kategóriách:

Bližšie informácie o súťaži možno nájsť na stránkach http://www.robotika.sk/contest/2013/.

Našu školu reprezentoval žiak IX. ročníka Milan Šnapko s robotom B2S v kategórii Stopár a robotom MicroB2S v kategórii Myš v bludisku. Kompletná výsledková listina je na http://www.robotika.sk/contest/2013/index.php?page=stats. V kategórií Stopár Milan nakoniec obsadil delené štvrté miesto a v kategórii Myš v bludisku miesto šieste.

Trenčiansky robotický deň 2013

Dňa 24. a 25. apríla 2013 sme sa zúčastnili medzinárodnej robotickej súťaže Trenčiansky robotický deň 2013 (TRD 2013) v Trenčíne. Súťaž sa konala v priestoroch výstaviska EXPO Center. Našu školu reprezentovali žiaci Anton Janík (7.A) a Jakub Kuhajda (7.A) v kategóriách Driver A a Driver B. Úlohou robotov AutoBot a TARDIS bolo čo najrýchlejšie prejsť súťažnú bielu trať vyznačenú čiernymi okrajmi. V kategórii B trať naviac komplikovali prekážky ako mostík s prevýšením a piesok. Konštrukcia robota preto musela byť navrhnutá tak, aby sa robot nezahrabal do piesku. Potešujúce je, že všetky naše jazdy boli úspešné. Bližšie informácie o súťaži možno nájsť na stránkach http://www.trencianskyrobotickyden.sk.

V rámci TRD 2013 prebiehali aj vedecko-technické prednášky, vzácny hosť na súťaži bol aj Ing. Ladislav Emanuel Roth, M.Sc., Dr.h.c. – americký vedec slovenského pôvodu, ktorý pracoval v NASA a podieľal sa na projektoch Apollo, Mariner, Viking, Magellan a Cassidy. Grafickú "zdravicu" poslal na súťaž aj Eugene A. Cernan, astronaut, ktorý sa v roku 1972 ako zatiaľ posledný človek prechádzal po povrchu Mesiaca v rámci projektu Apollo 17. V krátkych prestávkach medzi našimi jednotlivými jazdami sme si poprezerali prezentácie FEI STU, navštívili prenosné planetárium hvezdárne v Partizánskom, pozreli robotický futbal tímu TUKE Robotics, výtvarné práce žiakov ZUŠ a mnoho iných atrakcií a sprievodných akcií počas dvoch dní súťaže.

Robot AutoBot (konštruktér Anton Janík) získal tretie miesto v náročnejšej kategórii Driver B, k čomu srdečne gratulujeme.

Expo Science Amavet

Milan Šnapko, žiak IX. ročníka sa v novembri 2012 stal víťazom Festivalu vedy a techniky 2012 a mal sa zúčastniť medzinárodného stretnutia v belgickom meste Namur. Vo februári 2013 nás však prekvapila informácia, že belgičania nemajú peniaze a preto nikoho neprijmú (pdf). Milan bol však aj napriek tomu v dňoch od 24. do 27. apríla vyslaný na podujatie s medzinárodnou účasťou Expo Science Amavet do Prahy.

Literárne besedy

V dňoch 25. a 30. apríla 2013 sa konali ako každoročne v spolupráci s Oravskou knižnicou v Dolnom Kubíne literárne besedy pre všetky triedy od 1. – 9. ročník. Info a fotografie sú v tomto pdf súbore.