Máj 2014

Máj zdobí našu školu

Žiaci ôsmeho ročníka sa spolu s pani učiteľkou, nezabudli na chlebnickú tradíciu - stavanie mája. V posledný aprílový deň sa vybrali na prechádzku a priniesli so sebou máj. Pán školník nám máj pripravil a postavil. My sme ho neskôr ozdobili farebnými stužkami.

Máj sa stavia z rôznych dôvodov: prvý je, že máj postavil chlapec len tomu dievčaťu, o ktoré mal záujem. Druhý dôvôd bol taký, že máj bol spoločným darom od chlapcov pre všetky dievčatá v dedine. Tretí dôvod, a stále aktuálny je, že máj dostane každé dievča, no ak má v partii svojho frajera, máj je najvyšší spomedzi ostatných.

Nezabúdajme na máj, ako na mesiac lásky a buďme k sebe milší a pozornejší.

Slávik Slovenska

Do okresného kola speváckej súťaže Slávik Slovenska nás išli reprezentovať Jana Ťapajnová, Ema Suľová a Erika Salusová. Súťaž sa konala 7. mája 2014 v Cirkevnej SŠ Dolný Kubín. Všetky tri dievčatá sa umiestnili na pekných miestach. Jana Ťapajnová a Erika Salusová si vo svojich kategóriách vyspievali 2. miesto. Ema Suľová obsadila za II. kategóriu 1. miesto a postúpila do krajského kola, ktoré sa bude konať 28.5.2014 v Žiline. Gratulujeme!

Medzinárodný deň rodiny

Svetový deň rodiny je slávený na celom svete 15. mája. Tento rok mnohí ľudia podpisovali petičné hárky za zachovanie rodiny ako muža a ženy. Mottom tohto dňa bolo heslo: "...aby každé dieťa malo otca a mamu". Táto téma dominovala aj u nás v škole. Deti sa zamýšľali nad tým, ako sú radi, že majú oboch rodičov. Na znak vďaky a úcty sme spoločne s deťmi urobili nástenku pozostávajúcu z rôznych rodín. Ku každému projektu si deti vybrali jedno motto a napísali ho tam. Prevažovali poďakovania rodičom a vyjadrenie lásky k nim.

Deti majú v tom jasno, dúfam, že aj my- dospelí.

Aj veľkí raz boli malí

Dňa 27. mája 2014 sme na škole privítali pani Kazimírovú z Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Aj tento školský rok sme v spolupráci s ňou pripravili literárne besedy.

V tomto roku 2014 si pripomíname 165. výročie narodenia Pavla Országha Hviezdoslava. Preto sme pre žiakov 8.A, 8.B a 9. triedy vybrali tému Aj veľkí raz boli malí: Paľko Vyšňanovie – detstvo a mladosť básnika P.O.Hviezdoslava.

Beseda sa vydarila, žiaci si rozšírili svoje poznatky o našom oravskom básnikovi P.O.Hviezdoslavovi.

ZM

10 rokov vstupu Slovenska do Európskej únie

Európska únia je zoskupenie 28 štátov. Tvorí ju 503, 7 miliónov obyvateľov. Motto únie je: "In varietate concordia - Jednota v rozmanitosti". Hymnou je Óda na radosť.

Slovensko vstúpilo do Európskej únie 1. mája 2004. Tento významný deň sme si pripomenuli spolu so žiakmi tým, že každý žiak urobil projekt o jednom štáte. Na projekte nesmeli chýbať údaje ako: názov štátu, vlajka, hlavné mesto, najväčšie mesto, štátne zriadenie, vznik, úradné jazyky, rozloha, počet obyvateľov a zaujímavosti o štáte. Medzi štáty Európske únie patria: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva , Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko a Talianko.

Žiaci si zopakovali mnohé vedomosti z geografie a dozvedeli sa niečo nové.

Krajské kolo vybíjaná dievčatá

Dňa 28. 5. 2014 sa naše žiačky Mária Bakošová, Andrea Ferančíková, Ester Ferančíková, Kristína Hudecová, Erika Kantáriková, Adriána Masliková, Eva Meľová, Petra Pavolková, Vanesa Štefková, Tatiana Štrbavá, Barbora Šuttová a Martina Ťapajnová pod vedením p. učiteľky Márie Kantárovej zúčastnili Krajského kola vo v Žiline.Súťaže sa zučastnilo 10 družstiev. Naše dievčatá podali výborný výkon,obsadili 1. miesto a postupujú na M SR 19.-20. júna do Trnavy.

Prajeme im veľa úspechov.

Mgr. Mária Kantárová

Deň matiek

Druhá májová nedeľa tradične patrí mamám, starým mamám, babičkám. Nebolo tomu inak ani tento rok. Kyticu kvetov z básní, piesní, tancov uvili aj žiaci našej školy. Pod vedením svojich pani učiteliek pripravili naozaj pekný program.Na záver sme si vypočuli príhovor pána starostu a všetky mamky odchádzali domov spokojné a usmiate. Veríme, že sa takto stretneme opäť o rok.

Mgr. Renáta Kadučáková