Október 2013

Literárna exkurzia

Dňa 15.10.2013 sa žiaci 5. ročníka zúčastnili už tradičnej literárnej exkurzie po regióne Orava. S pani učiteľkami R. Kadučákovou a M. Kosmelovou navštívili miesta, ktoré boli kedysi dávno srdcu blízke našim literátom.

Prvé kroky viedli do Hviezdoslavovej horárne pod Babou horou, ktorú v minulosti rád navštevoval a tiež tu tvoril P. O. Hviezdoslav. Ďalšou zastávkou bola Jasenová, kde sa narodil M. Kukučín.Žiaci si prezreli rodný dom spisovateľa i jeho sochu v nadživotnej veľkosti, ktorá stojí neďaleko rodného domu.

Artikulárny kostolík v Leštinách žiakov očaril svojou nezvyčajnou výzdobou . Dozvedeli sa mnoho z histórie,oboznámili sa so spôsobom života v minulosti a zvykmi, z ktorých mnohé sa tradujú dodnes.

Na záver si žiaci i vyučujúce spríjemnili deň prehliadkou Oravskej knižnice v Dolnom Kubíne, kde sa oboznámili so všetkými oddeleniami a zároveň sa zabavili na detskom oddelení čítaním literatúry podľa vlastného výberu.

Plní nových poznatkov a zážitkov sa všetci šťastne vrátili domov.

KR

Exkurzia deviatakov

V piatok 18. októbra sme my žiaci deviateho ročníka pod vedením triednej pani učiteľky Márii Kantárovej navštívili Štátny oblastný archív v Dolnom Kubíne. Cieľom exkurzie bolo dozvedieť sa niečo nové o histórii Oravy a histórii našej obce Chlebnice.

V archíve nás privítala pani riaditeľka od , ktorej sme sa dozvedeli mnoho nových informácií a veľmi rada nám odpovedala na naše otázky. Na úvod nám rozprávala o histórii Oravy a ukázala nám rôzny archívny materiál(spisy, znaky, písma, pečate), ktorí sa používal v minulosti. Potom nám porozprávala o histórii Chlebníc a dala nám študovať archívny materiál našej školy z , ktorého sme sa dozvedeli predmety aké sa učili v školskom roku 1929/30 v druhej triede katolíckej ľudovej školy.Ďalej sme sa dozvedeli, že v minulosti mali žiaci voľné štvrtky, ale museli sa učiť v sobotu. Veľmi zaujímavé bolo pre nás to, že jeden žiak mal na vysvedčení z výtvarnej výchovy nedostatočnú.

Sme veľmi radi , že sme mohli navštíviť archív a tešíme sa na ďalšie exkurzie , pri ktorých sa dozvieme mnoho zaujímavostí.

Mgr. Mária Kantárová, Monika Stacherová

Tvorivá dielňa v Ružomberku

Tvorivosť našich žiakov a ochota pracovať sa ukázala aj na Tvorivej dielni v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Zúčastnili sa jej dňa 24.10. t.r. žiaci 9. ročníka pod vedením p.uč. Kantárovej, tr.uč. a p. uč. Domáňovej, výchovnej poradkyne.

Všetci zanietene pracovali pod vedením p. Druskovej, pracovníčky múzea a zhotovili skutočne krásne vianočné pozdravy, ktoré si nájdu svojich adresátov v čase najkrajších sviatkov roka.

Účasť na Tvorivej dielni plánujeme uskutočniť aj na jar 2014 so žiakmi 7.A a 7.B, kedy sa budeme pripravovať na veľkonočné sviatky.

Mgr. Domáňová Natália

Týždeň zdravej výživy

V dňoch od 14.10. - 18.10. sme sa v našej škole intenzívnejšie poohliadli za zdravím, a to v Týždni zdravej výživy. Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú často zabúdame.

Týmto týždňom sme chceli podporiť zdravý životný štýl a bojovať proti obezite u detí. Naším cieľom bolo oboznámiť sa nielen so spôsobom zdravého stravovania, ale i jeho vplyvu na zdravie.

Celý týždeň nosili žiaci desiatu, ktorá musela obsahovať nejakú zeleninku alebo ovocie. Deti vymenili biele pečivo za celozrnné, nahradili sladké nápoje čajom. Namiesto sladkosti nosili ovocie alebo m?sli tyčinku.

V mesiaci október je vyhlásený Svetový deň jablka a my sme si tento deň na našej škole pripomenuli v stredu 16. októbra. Žiaci pred vstupom do tried si mohli uhasiť smäd a dobre sa zasýtiť šťavnatým kúskom jablka.

Súčasťou týždňa bola aj celoškolská výstava. Témy zdravej výživy žiaci zachytili do zaujímavých projektov, násteniek a kresieb.

Teší nás, že deti pre svoje zdravie urobili niečo viac. Veríme, že návyky, ktoré im vštepujeme, sa stanú súčasťou ich života.