Apríl 2015

Trenčiansky robotický deň

Dňa 31. marca a 1. apríla 2015 sme sa zúčastnili medzinárodnej robotickej súťaže Trenčiansky robotický deň v Trenčíne. Súťaž sa konala v priestoroch výstaviska EXPO Center. Tento rok to bol jubilejný desiaty ročník. Našu školu reprezentovali žiaci IX.A triedy Anton Janík a Jakub Kuhajda a žiak VII. triedy Mário Šútovec a ich 5 robotov. Roboty súťažili v kategóriách Driver A a Driver B. Ich úlohou je čo najrýchlejšie prejsť súťažnú bielu trať vyznačenú čiernymi okrajmi. V kategórii B trať naviac komplikovali prekážky ako mostík s prevýšením a piesok. Bližšie informácie o súťaži možno nájsť na stránkach http://www.trencianskyrobotickyden.sk.

Na súťaži sme získali 3. miesto v kategórii Driver A, k čomu srdečne gratulujeme. Naše zvyšné roboty sa umiestnili na 4., 5. a 8. mieste v kategórii Driver B a na 6. mieste v kategórii Driver B (celkove sa súťaží zúčastnilo asi 50 robotv).

Jakub Kuhajda naviac ešte získal ďalšie ocenenie - špeciálnu cenu spoločnosti Elso Philips Service, s.r.o.

Robotchallenge

V dňoch 10. až 13. apríla 2015 sme sa zúčastnili medzinárodnej súťaže v robotike RobotChallenge. Súťaž sa koná v hlavnom meste Rakúska, vo Viedni. Tento rok to bol už dvanásty ročník. Našu školu reprezentovali žiaci IX.A triedy Anton Janík a Jakub Kuhajda v dvoch kategóriách: LEGO Linefollower a Linefollower enhanced. Úlohou robota je v čo najkratšom čase prejsť dráhu vyznačenú čiernou čiarou a prekonať nástrahy ako je prerušenie čiary, prekážka na čiare alebo rampa. Podrobné pravdlá, ako aj ďalšie súťažné disciplíny sú uvedené na stránkach súťaže http://www.robotchallenge.org/.

V obidvoch kategóriách sme postúpili do finálových jázd, zhodne na 7. mieste z asi 50 robotov v každej kategórii. Vo finálových jazdách sa našim robotom už nepodarilo svoje pozície zlepšiť.

Testovanie 9

V tomto školskom roku opäť na našej škole prebiehalo Testovania 9 -2015, ktorého sa zúčastnilo 34 žiakov. Boli rozdelení do troch skupín pod dozorom našich vyučujúcich ako administrátorov a externého dozoru povereného ŠŠI. Žiaci boli testovaní z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra.Veríme, že ich otázky z predmetov nezaskočili a výber ich odpovedí bol správny.

Žiaci 9. ročníka majú ešte pred sebou príjmacie pohovory na stredné školy, ktoré sa uskutočnia v mesiaci máj.

Mgr. Mária Kantárová, výchovný poradca

Biologická olympiáda - kategória Poznaj a chráň!

Už tradične sa do súťaže prihlásili naše žiačky 9. ročníka Adriána Janíková a Michaela Maxoňová. Príprava spočívala v spoznávaní 50-tich druhov rastlín našich lúk a pasienkov. Osvojili si ich slovenské a latinské názvy, zhotovili herbár. V okresnom kole, ktoré sa konalo 9.4. 2015 v Dolnom Kubíne, našu školu reprezentovali úspešne. Michaela Maxoňová získala pekné 3. miesto a Adriána Janíková 4. miesto.

Gratulujeme!

(mš)

Istrobot

V dňoch 24. až 26. apríla 2015 sme sa zúčastnili medzinárodnej súťaže v robotike Istrobot. Súťaž sa koná na FEI STU v Bratislave. Našu školu reprezentovali žiaci IX.A triedy Anton Janík a Jakub Kuhajda v kategórii Stopár Úlohou robota je v čo najkratšom čase prejsť dráhu vyznačenú čiernou a temto rok po prvý krát aj farebnou čiarou a prekonať nástrahy ako je prerušenie čiary, prekážka na čiare rozdvojenie čiary, záves, rampa alebo "olejová" škvrna. Podrobné pravdlá, ako aj ďalšie informácie sú uvedené na stránkach súťaže http://www.robotika.sk/contest/2015/.

Robot Autobot prekonal všetky nástrahy dráhy v druhom najrýchlejšom čase. Pre robota Tardis bola neprekonateľnou prekážkou zmena farby čiary na ostrej zákrute.

Dom zážitkov

2O. apríl 2015 bol pre žiakov 9.A a 9.B triedy plný nových zážitkov a zábavy. V tento deň sa 30 žiakov spolu s triednymi učiteľkami M. Zimmermannovou a R. Kadučákovou vybrali do Liptovského Mikuláša. Tu v Dome zážitkov ATLANTIS prežili pekné predpoludnie.

Najskôr si prezreli film s názvom Noc v múzeu a potom navštívili zážitkový vzdelávací program s názvom Tajomstvá faraóna. V roli bohov a faraónov mali možnosť prejsť egyptským záhrobím. To však nebolo všetko. Po návšteve egyptskej hrobky si vyskúšali Interaktívne exponáty a mali možnosť dozvedieť sa viac o fyzikálnych zákonoch.

Po návšteve vedecko – zábavného centra sa spoločne presunuli do stredu mesta Liptovský Mikuláš, kde si mali možnosť pozrieť historické jadro tohto pekného mesta.

V popoludňajších hodinách sa vracali domov plní nových zážitkov a dojmov. Exkurzia splnila svoj cieľ – spestriť vyučovanie zábavnou, ale i poučnou formou.

ZM

Literárne besedy

Koncom apríla sme opäť medzi nami privítali pracovníčku z Oravskej knižnice v Dolnom Kubíne pani Kazimírovú. Spolupráca s touto knižnicou je pravidelná už niekoľko rokov. Aj v tomto školskom roku 2014/15 sa konali besedy v jednotlivých ročníkoch na I. a II. stupni. Témy besied boli zaujímavé.

28. apríla:
6.ročník: Krátke formy ľudovej slovesnosti
5.ročník: Ľudová pieseň
7.ročník: Poličky plné dobrodružstiev
8.A,8.B: Texty piesní – poézia dnešných dní
2.ročník: Anjeli a čertíci

30.apríla:
3.ročník: Nezblázni sa, mamička
4.ročník: Povesti oravskej doliny
1.ročník: Od jari do zimy
9.A,9.B: Muzikál

Žiaci sa dozvedeli veľa nových informácií o spisovateľoch. Vypočuli si pekné literárne a hudobné ukážky, pozreli si aj prezentácie k jednotlivým témam. Besedy ich zaujali, zapájali sa do ich priebehu. Už teraz sa tešíme na to, že o rok sa stretneme zasa.

ZM

Poskytovanie prvej pomoci

Každoročne Slovenský Červený kríž organizuje v Dolnom Kubíne územné kolo súťaže v poskytovaní prvej pomoci. Tentokrát sa 29. 4. 2015 stretlo 27 družstiev mladých zdravotníkov z celej Oravy. Naše družstvo v novom zložení: Eva Červeňová, Adriána Janíková, Michaela Maxoňová, Annamária Salusová a Timea Meľová (všetky z 9.ročníka) získali 15. miesto. Ďakujeme za reprezentáciu školy a dievčatám želáme úspešný štart do ďalšieho štúdia.

(MŠ)