Máj 2015

Stavanie mája

Ako každoročne, tak aj tento rok sme sa vybrali do blízkej prírody a doniesli sme si malú briezku a postavili a ozdobili sme "MÁJA". Takto si z roka na rok zachovávame ľudové tradície našich predkov a deťom patričným spôsobom vysvetlíme aký význam má "STAVANIE MÁJOV"

M. Furjelová zást. MŠ

Okresné kola Slávik Slovenska

Aj tento rok sa žiaci našej školy zapojili do speváckej súťaže Slávik Slovenska. V okresnom kole nás reprezentovali úspešní žiaci školského kola v jednotlivých kategóriách nasledovne:

I.kategória

1. Ján Kantár 3.trieda

II.kategória

1. Jana Ťapajnová 5.trieda, Ema Suľová 6.trieda (ZUŠ Chlebnice)

III. kategória

1. Martina Ťapajnová 7.trieda

Ema Suľová a Martina Ťapajnová si v okresnom kole za svoju kategóriu vyspievali 2. miesto.

Jana Ťapajnová obsadila 1.miesto, čím získala postup do krajského kola. Gratulujeme a prajeme veľa šťastia!

Exkurzia šiestakov do Dolného Kubína

Dňa 5. 5. 2015 sa žiaci 6. ročníka zúčastnili exkurzie do Dolného Kubína. Cieľom bola návšteva Forinovho domu a Oravskej galérie.Vo Florinovom dome si prezreli pútavú výstavu k 70. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny.Nadobudli nové informácie o živote a diele oravského spisovateľa Teodora H. Florina.

Chvíľu čakania na vstup do galérie využili prehliadkou Parku dejateľov, ktorý je medzi Oravskou galériou a kostolom Evanjelickej cirkvi a. v. na Hviezdoslavovom námestí.

V Oravskej galérii si šietaci so záujmom prezreli umelecké diela starých i moderných výtvarných umelcov.Spoznali techniky vo výtvarnom umení a sochárstve.Dozvedeli sa zaujímavosti zo života autorov a tiež získali vedomosti o vzniku mnohých diel.

K príjemnej atmosfére dňa neodmysliteľne prispeli lektori vo Florinovom dome a Oravskej galérii.

Žiači zažili pekné predpoludnie a plní zážitkov sa vrátili domov.

Mgr. Renáta Kadučáková

Deň matiek

História Dňa matiek siaha až do antiky.Dátum druhej májovej nedeľe sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.Je tomu tak samozrejme aj u nás v obci.

Druhá májová nedeľa opäť patrila mamičkám.Žiaci materskej a základnej školy pre ne pripravili pekný program plný básní, piesní, scénok a tancov.Každý divák si prišiel na svoje. Sálou sa niesli tóny ľudovej i modernej hudby, veselý smiech a potlesk pre účinkujúcich.

Hodinové pásmo každej mame spríjemnilo neďeľné popoludnie a vyčarilo úsmev na tvári.

Takto naši najmladší vyslovili mamám svoje ĎAKUJEM.

Mgr. Renáta Kadučáková

Skanzen Brestová

V mesiaci máj navštívili žiaci prvého, druhého ročníka a špeciálnej triedy Múzeum Oravskej dediny v Zuberci. Okrem prehliadky rodinných drevených domov z celej Oravy mohli žiaci nazrieť do minulosti remesiel prostredníctvom tvorivých dielní.