Október 2014

Exkurzia do Štátneho okresného archívu v Dolnom Kubíne

V dňoch 6.10. a 13.10. 2014 sa žiaci deviateho ročníka pod vedením pani učiteľky Kantárovej zúčastnili exkurzie v archíve. Cieľom exkurzie bolo získať informácie o histórii Oravy a našej obce. V archíve nás privítala pani riaditeľka, od ktorej sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí, ukázala nám archívny materiál, ktorý sme preštudovali. Veľmi rada nám odpovedala na naše otázky

Mgr. Mária Kantárová

Komparo 2014

Skutočne dospelým sa človek stáva vtedy, keď dokáže vziať zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk. Žiaci by mali chápať, že za ich vzdelanie nezodpovedajú iba učitelia a rodičia. Je to predsa ich život a ich vzdelanie... .

Preto 6. november 2014 bol významným dňom pre našich ôsmakov a deviatakov v ZŠ s MŠ Chlebnice. Žiaci z 8.A a 8.B triedy so žiakmi z 9.A a 9.B triedy si testovali svoje vedomosti z matematiky, zo slovenského jazyka a literatúry a ôsmaci si testovali svoje vedomosti aj zo všeobecných študijných predpokladov. Výsledky im napovedia, akú strednú školu si zvoliť pre ďalšie štúdium. Testovania sa zúčastnili všetci žiaci. 9.A a 9.B – 34 žiakov, 8.A a 8.B – 34 žiakov.

Každý účastník testovania dostane podrobné vysvedčenie so svojimi výsledkami. Dozvie sa, ako je na tom v porovnaní s rovesníkmi z celého Slovenska, ktoré úlohy mu robia problémy a ktoré učivo si ešte musí zopakovať.

MZ

Svetový deň zvierat

Svetový deň zvierat každoročne slávime 4. októbra. Všetkým tým, ktorí milujú zvieratá, pripomína ich hodnotu v živote a lásku k nim.

Svetový deň zvierat - World Animal Day (WAD) bol ustanovený na Európskej konferencii ekológie vo Florencii v roku 1931. Tento deň mal spočiatku upozorniť na kritickú a neutešenú situáciu ohrozených druhov živočíchov. Neskôr sa začal vzťahovať na všetky druhy zvierat a postupne sa oslavoval po celom svete. Na deň 4. október pripadá sviatok sv. Františka z Assisi, ktorý bol veľkým milovníkom zvierat a je zároveň patrónom zvierat a ekológov.

I my, na našej škole, sme si pripomenuli tento výnimočný deň. Vyzdobili sme si triedy, starší žiaci vypracovali zaujímavé komiksy na tému Zachráňme opustené zvieratká. Mali sme v škole i našich zvieracích kamarátov.

Mgr. Michaela Bakošová

Po stopách Oravských dejateľov

Dňa 14.októbra 2014 sa žiaci 5. a 7. ročníkov vydali po stopách Oravských dejateľov.

Navštívili sme prvé skutočné literárne múzeum na Slovensku, ktoré je venované dielu básnika Pavla Országa Hviezdoslava. "Pozdravujem vás lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás!" Tak znie úvodný verš eposu Hájnikova žena, ktorý po prvý raz vyšiel v Slovenských pohľadoch v roku 1884. Hlboké lesy pod Babou horou boli Hviezdoslavovou inšpiráciou.

Naši žiaci sa ponorili do krásneho prostredia oravskej prírody, kde Hviezdoslav zasadil príbeh o láske, vernosti a ľudskej podlosti.

Druhou zastávkou bol Pamätný dom realistického spisovateľa Martina Kukučína v Jasenovej.

Prezreli sme si dom, ktorý svojím vnútorným i vonkajším vzhľadom sprítomňuje prostredie, v ktorom sa narodil a vyrástol významný slovenský prozaik. V blízkosti jeho domu sme obdivovali sochu Martina Kukučína v jeho nadživotnej veľkosti od akad. sochára Jána Kulicha.

Mgr. Michaela Bakošová

Exkurzia do Štátneho okresného archívu v Dolnom Kubíne