Server a switch pre LTSP

V rámci realizácie projektu Digitálni štúrovci 2005 v ZŠ s MŠ Chlebnice sme realizovali aj upgrade HW v novej PC učebni LTSP (Linux Terminal Server Project).

Switch

Výkonný MICRONET switch 24port + 2Giga s 24 portmi 10/100M RJ-45, 2 portmi 10/100/1000M RJ-45. Funkcie Auto-uplink, auto-negotiation, Switch Fabric 8.8 Gbps, Buffer Memory 2.5MB, MAC Address Table 8K Entries, Filtering/Forwarding 10Mbps: 14,880pps/14,880pps, 100Mbps: 148,800pps/148,800pps, 1000Mbps: 1,488,100pps/1,488,100pps. Štandart IEEE 802.3, 10BASE-T, IEEE 802.3u, 100BASE-TX, IEEE 802.3ab, 1000BASE-T, IEEE 802.3x, Flow Control.

Switch

Switch a server sme objednali z http://www.vega-sps.com

Server - HW

Server - SW

Oblasti inštalácie OS GNU/Linux a konfigurácie služieb (TFTP, DHCP, NFS) na serveri, ako aj spôsobom bootovania bezdiskových žiackych klientskych staníc sa na tomto mieste venujeme iba v stručnosti. Distribúcia K12LTSP je v podstate Fedora Core 4 s pridanými LTSP a edukačnými balíčkami a jej primárnym nasadením sú práve školské PC učebne.

Stiahnutie a napálenie iso obrazov OS

Delenie disku (160GB) na serveri

30GB Primary Ext3  Active hda1 (/)
 2GB Logical Swap         hda5
70GB Logical Ext3         hda6 (/home)
50GB Logical Fat32        hda7 (/home/win)

Na poslednej partícii (hda7) so súborovým systémom Fat32 budeme mať nielen inštalačné obrazy systému (skopírované z DVD), ale neskôr sem môžeme uložiť aj CD imága aplikácií pre OS Windows a vo voľných chvíľach konfigurovať Wine alebo Cedegu. Flash a Java aplikácie spustíme aj pod OS GNU/Linux, napríklad AJ a NJ od spoločnosti LUMI.

Príprava inštalačných médií

A:\> copy E:\*.iso C:\
A:\> dir C:\

Inštalácia

boot: linux askmethod

/dev/hda1 /
/dev/hda6 /home

Konfigurácia

/etc/dhcpd.conf
/etc/hosts
/opt/ltsp/i386/etc/lts.conf

Bootovanie klientskych (bezdiskových) staníc

Pre bootovanie zo siete máme nasledovné možnosti:

Trochu odbočíme od projektu Digitálni štúrovci a v stručnosti ukážeme, ako sme riešili bootovanie 12 ks starých Compaq DeskPro 2000 Desktop PC 5166MX (ďakujeme spoločnosti EXIMBANKA SR) v LTSP učebni na 1. stupni ZŠ. Prvá možnosť (Nastavenie poradia bootovania v Biose) neprichádzala do úvahy, nakoľko tieto PC nemajú klasický Bios, ale akýsi Setup zavádzaný z troch diskiet. Ani druhá možnosť (Zápis ROM obrazu do eprom pamäte sieťovej karty) nebola priechodnáa tak sme bootovanie riešili treťou možnosťou (Vytvorenie bootovacej diskety s ROM obrazom). Z webových stránok http://www.rom-o-matic.net sme stiahli Etherboot balík (Open Source pod licenciou GNU GPL) pre našu sieťovú kartu, konkrétne pre 3Com905-TX je to 3c905-tpo100 s výstupným formátom Floppy bootable ROM Image (.zdsk) a získaný súbor eb-5.4.1-3c90x.zdsk sme uložili na disketu.

$ dd if=eb-5.4.1-3c90x.zdsk of=/dev/fd0

Obrazy bootovacích diskiet sa nachádzajú aj priamo v distribúcii, v adresári

/tftpboot/lts/boot/bootrooms/

Ako správca okien je použitý Fluxbox (žiacke stanice majú 16MB-32MB RAM).

Príslušné konfiguračné súbory je možné pozrieť tu

V prípade novej PC učbne LTSP (a to sme už opäť pri projekte) ide o 15 ks Compaq takých tých čiernych malých stojatých (ďakujeme spoločnosti VUB, a.s.) s normálnym Biosom. Bootovanie sme vyriešili nastavením poradia bootovania v Biose.

Ako správca okien je použitý opäť môj obľúbený Fluxbox (žiacke stanice majú 128MB RAM). Konfiguračný súbor pre menu nájdeme v

/usr/share/fluxbox/menu

a použije sa pri vytvorení nového používateľa (súbor treba editovať ako root), prípadne súbory pre menu už existujúcich používateľov nájdeme v

/home/pouzivatel/.fluxbox/menu

Príslušné konfiguračné súbory je možné pozrieť tu

Poznámka: Obrázok je prebraný z webových stránok spoločnosti Micronet.