Slnečná energia

Spracoval František Ferančík z 9. triedy

Od Zeme je Slnko vzdialené asi 150 miliónov km. Rozmery Slnka sú ohromné, priemer Slnka je 1400000km, t.j. 110x  väčší ako priemer Zeme. Objem Slnka je 1350000x väčší ako objem Zeme.



Slnečná energia vzniká termonukleárnou syntézou v jadre Slnka. Z neho uniká formou žiarenia cez radiačnú zónu do konvektívnej zóny. Energia sa dostáva na viditeľný povrch Slnka - fotosféru vírivým pohybom nazývaným konvekcia. Horúci plyn stúpa k povrchu, odovzdáva mu svoju energiu a ochladzuje sa. Potom klesá späť. Povrch vyžaruje túto energiu vo forme svetla a tepla. Slnko je najbližšia hviezda k Zemi. Je to guľa horúceho plynu, prevažne vodíka, ležiaca v strede našej Slnečnej sústavy. Neobsahuje žiadnu pevnú látku.

Slnečnú energiu pohltili listy rastlín, ktoré existovali pred miliónmi rokov. Keď odumreli, pomaly sa prepadli hlbšie a hlbšie do Zeme. Slnečná energia dopadajúca na Zem je podmienkou života rastlín a živočíchov. Pri dopade slnečného žiarenia na listy zelených rastlín sa uskutočňuje biochemický proces fotosyntéza.

Zem sa keždým dňom kúpe v slnečnom svetle hodným mnohokrát viac energia než v súčasnosti ľudia spotrebujú. Slnečné svetlo dopadá na každý kúsok zemegule. Slnko je základom života na Zemi - bez neho by naša planéta bola chladnou, tmavou a zabudnutou guľou. Naša schpnosť zozbierať energiu dopadajúcu na Zem zo Slnka bude kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim kvalitu nášho života v budúcnosti.

Technológia slnečnej termálnej elektrickej energie využíva koncentrované slnečné svetlo na zohrievanie tekutiny, ktorá sa premieňa na paru, ktorá otáča turbínu a vyrába elektrickú energiu. V záujme zohriať tekutinu do dostatočne vysokých teplôt sa slnečné svetlo koncentruje používaním zrkadiel a šošoviek.

Pri fotovoltaickej energii dopadá slnečné svetlo na špeciálny materiál, ako napríklad polovodičový silikón, ktorý vyrába el. prúd. Tento je následne uskladnený v batérii alebo transportovaný do siete. Fotovoltaika má mnoho rôznych spôsobov využívania, pretože potrebuje len prirodzené slnečné svetlo, nie je ovplyvnená teplotou a vlhkosťou a vyžaduje len minimálnu údržbu. Preto nie je geograficky obmedzená, ako sú obmedzené solárne tepelné elektrárne, ktoré musia byť na efektívnu prevádzku umiestnené v oblastiach s dlhým a intenzívnym slnečným žiarením. Fotovoltaika je v súčasnosti široko využívaným spôsobom získavania el. energie vo vidieckych oblastiach.



Technológia pasívnej slnečnej energie ju kondenzuje a umožňuje jej využívanie ako zdroj tepla. V mnohých krajinách sveta sa na prípravu jedla používajú lacné slnečné variče. Šetrí to stromy a čas pri dlhých cestách za zbieraním dreva na oheň.