Slnečná energia

Spracoval Milan Gvora z 9. triedy

• Slnko je plynná guľa s obrovskou hmotnosťou. Je zložená najmä z vodíka a hélia. V strede Slnka prebiehajú termonukleárne reakcie., ktoré sú zdrojom jadrovej energie.
  • Časť jadrovej energie vysiela v rôznych druhoch žiarenia (infračervené, ultrafialové) do kozmického priestoru.
  • Časť slnečnej energie, žiarenia, sa dostáva aj na Zem, približne 30% odráža zemská atmosféra späť do vesmíru,  asi 20% atmosféra pohltí a 50% prenikne k zemskému povrchu.
  • Zistilo sa, že každú minútu dopadne na plochu 1 cm2 nastavenú kolmo na slnečné žiarenie asi 8,45J energie. Táto hodnota sa nazýva slnečná konštanta.
  • Vedci vypočítali, že Zem prijme od Slnka také množstvo energie, ktoré by vzniklo spálením 227 miliárd ton uhlia.
  • Slnečná energia dopadajúca na Zem je podmienkou života rastlín a živočíchov, vplýva na počasie a podnebie na Zemi.
  • Slnečnou energiou možno ohrievať vodu, ktorá slúži napríklad na vykurovanie domov.
  • Pomocou solárnych článkov možno slnečnú energiu premieňať na elektrickú energiu. Solárne články sú elektrické zariadenia, v ktorých slnečné svetlo spúsobuje vznik elektrickej energie.
  • Slnko slúži ako zdroj napätia pre väčšinu umelých družíc Zeme, ale solárne články sa používajú aj v kalkulačkách a podobne.
  • Slnečná energia sa využíva aj pri rôznych strojoch, ako autá na solárne články a solárne kosačky