Slnko - zdroj energie

Spracovala Lenka Hajdúchová z 9. triedy

Slnko je plynná guľa s obrovskou hmotnosťou. Je to hviezda, ktorá je k nám najbližšie. Vnútri horúceho jadra s vysokou hustotou stláča gravitačná sila vodíkové jadrá tesne k sebe, pričom dochádza k jadrovej syntéze, pri ktorej vzniká hélium a uvoľňuje sa nesmierne množstvo energie vo forme tepla a elektromagnetického žiarenia, čo umožňuje existenciu života na Zemi. Všetka energia na Zemi, s výnimkou jadrovej energie, pochádza pôvodne zo Slnka. Napríklad uhli, ropa a zemný plyn sa pred miliónmi rokov vytvorili zo zvyškov rastlín a živočíchov, ktoré sa mohli vyvíjať iba vďaka energii zo Slnka. A tá sa znova uvoľňuje pri spaľovaqní týchto palív.

Energia putuje zo Slnka vo forme elektromagnetického žiarenia. Na povrchu Slnka sa vytvárajú pomerne chladné tmavé plochy - slnečné škvrny. Vznikajú v dôsledku veľkých zmien v jeho magnetickom poli. Tepelná energia sa prenáša neviditeľným žiarením, ktoré nazývame infračervené žiarenie. Svetlo je jednou z foriem energie, šíriacej sa prostredníctvom elektromagnetického žiarenia. Elektrické zariadenia, ktoré premieňajú slnečnú energiu priamo na elektrickú energiu sa nazývajú solárne články. Vyrábajú el. prúd.

Energia je schopnosť konať prácu. V strede Slnka prebiehajú termonukleárne reakcie, ktoré sú zdrojom jadrovej energie. Približne 30% slnečného žiarenia odráža zemská atmosféra späť do vesmíru, asi 20% atmosféra pohltí a 50% slnečného žiarenia prenikne k zemskému povrchu. Pri dopade slnečného žiarenia na listy rastlín prebieha proces fotosyntézy, ktorá umožňuje život všetkým živým organizmom.