Energia prúdiacej vody

Spracoval Pavol Červeň z 9. triedy

Elektrická energia sa dnes využíva skoro všade. Avšak zdrojov je viac. Od slnečnej energie, cez veternú energiu až po geotermálnu energiu a biomasu. El. energia sa vyrába v elektrárňach, vedia sa cez el. vedenie až domov, na pracovisko a podobne. Tam sa spotrebováva v elektrických spotrebičoch.

Energia vody sa využíva vo vodných elektrárňach. Tieto elektrárne sa nazývajú hydroelektrárne. K netradičným zdrojom el. energie patria malé vodné elektrárne s malým výkonom. Hydroelektrárne sú ekologicky čisté, s regulovateľným výkonom. Je viac možností ako premeniť vodnú energiu na energiu elektrickú.

Prúd vody (padajúcej, prúdiacej) roztáča turbínu, tá poháňa generátor, v generátore sa pohybová energia premieňa na elektrickú energiu.

Energia padajúcej vody sa využíva vo vnútrozemí. Rieka sa prehradí, zavedie sa generátor a el. vedenie. U nás je najväčšia vodná elektráreň na Dunaji - vodné dielo Gabčíkovo. Za rok vyrobí asi 3,1 miliardy kWh elektrickej energie. Najväčšou vodnou elektrárňou na svete je Itaipú na rieke Pavana medzi Brazíliou a Paraguajom, s výkonom asi 12 000 MW.

Energia prílivu a odlivu sa využíva na pobreží mora dvomi spôsobmi. Prvým je prehradenie ústia rieky. Prvou takouto elektrárňou sa mohlo pochváliť Francúzsko. Prehradená bola rieka Rance na severe Francúzska. Druhým spôsobom je prehradenie zátoky. V obidvoch prípadoch sa postavia hrádze s otvormi pre tubíny a priechod vody.

Energia príboja sa tiež využíva na pobreží mora, kde prúdia prúdy alebo vejú vetry. Pôsobením týchto dvoch činiteľov vzniká príboj, teda sústava vĺn, ktoré sa neustále opakujú. Elektráreň je na mori a pomocou turbín vytvára el. energiu.