Úprava a čistenie lesných studničiek

"Dobrá studňa v suchu vodu dáva, dobrý priateľ v núdzi sa poznáva"

S príchodom jari sa spája aj čistenie studničiek a prameňov, ktoré hlavne po zime bývajú často zanesené lístím a znečistené. Už naši predkovia vedeli, že voda je nenahraditeľnou surovinou a tak sa k nej aj správali. Voda zo studničiek na okrajoch lúk a v lesoch im dodávala osvieženie a zaháňala smäd počas horúcich letných dní pri ťažkých prácach na poli. Čistenie studničiek najmä v jarnom období preto neodmysliteľne patrilo ku kolobehu ich života. My žiaci našej základnej školy chceme pokračovať v dodržiavaní tejto starej tradície. Apríl nás prekvapil svojím príjemným počasím a tak sme mohli vyraziť do prírody. Ako prvú vyčistili žiaci VI. ročníka studničku pri urbárskej chate. Ďalší aktívni nadšenci z VIII. triedy sa vybrali až do chotára obce - Prípor. Obidve studničky sú situované v krásnom prostredí a bola by škoda nechať ich nepovšimnuteľné. Hneď vzali do rúk náradie a po hodine sa už spoločne tešili z prameňa, ktorý objavili pod kopou nánosov lesnej pôdy. Žiaci usilovne vyhrabávali zhnité lístie, vyberali konáriky, vytrhali trávu, pozbierali odpadky, tvarovali potôčik vedúci zo studničky, nosili kamene z okolia. Žiaci strávili príjemný deň v lone prírody, nasmiali sa a presvedčili, že k prežitiu šťastných chvíľ človek toho veľa nepotrebuje.