Deň matiek 14.05.2006

Mama má v očiach nezábudky, na lícach beláska.
Keď mi je clivo, povie: "Poď, mamička si ťa poláska."
A dych má ani harmanček, čo kvitne na lúkach.
Keď ublížim si, povie: "Poď, mamička ti to pofúka."
Nadídu mrazy, prituhne a vietor kropí záveje.
Už pri dverách ma čaká: "Poď, mamička si ťa zohreje."
I v strachu iba ku nej bežím, na perách "Jaj! A beda!"
Otvorí náruč, povie: "Poď, mamička si ťa nedá."

Dovoľte, aby sme vás týmito nádhernými myšlienkami privítali na oslave tohoto prekrásneho dňa. Mami, mám ťa veľmi rada a chcem ti v tento krásny deň povedať to vzácne slovíčko - ĎAKUJEM.

ĎAKUJEM za cestu k životu, po ktorej ma učíš kráčať.
ĎAKUJEM za prebdené noci, v ktorých si spolu so mnou prežívala bolesť.
ĎAKUJEM za tvoj úsmev, tvoje slová, ktorými si vždy a znova pohladkala naše oči ako kvety na úbočí.
ĎAKUJEM za pohladkanie tvojou mäkkou rukou.
ĎAKUJEM za to, čo bolo, i za to, čo príde.
ĎAKUJEM mami za všetko.

Milé naše mamky, staré mamky, prastaré babičky! Určite vás najviac potešia slová, ktoré počúvate od svojich detí znova a znova. Slová, ktoré možno ani nestačia, aby vyjadrili poďakovanie za to, čo ste nám všetko obetovali. Ďakujeme za vaše zlaté ruky, ktoré sa nikdy nezastavia pri práci, za vašu trpezlivosť a lásku, za všetko to, čo pre nás robíte bez nároku na odmenu. Vďaka ti, moja drahá mama.

Mami, vidím prekvapenie v tvojich očiach a krásny úsmev, ktorý z nich vyžaruje. Mami, ty plačeš? Neplač, teš sa! Som tu, som mladá, aby si ma naučila kráčať životom. Život je obrovský strom, pod ktorým si môžu oddýchnuť všetci ľudia.

Všetkých vás ešte raz veľmi pekne vítam. Tak ako každý rok aj dnes vás chceme odmeniť aspoň takýmto malým darčekom, a to pásmom básní, piesní, tancov a scénok. Vnímajte náš program s láskou, započúvajte sa a zaspomínajte si, veď sme predsa vaše deti.

Ale privítajme už medzi nami starostu obce Ing. Antona Staša a všetkých tu prítomných vzácnych hostí. Na úvod tohto slávnostného dňa chce povedať tiež pár "úprimných a hrejivých slov".

Po úvodných slovách pána starostu sa nám predstavia deti MŠ, ktoré sa pre vás, milé mamičky, naučili pekné básničky, pesničky a tančeky.

Žiaci 1. ročníka majú už pomaly za sebou 1. školský rok. Za tento čas sa naučili veľa nového. Celá trieda sa nám predstaví s "Prváckou hymnou" a piesňou "Chcem byť stále tam, kde ty".

Tanec je v obľube všetkých nás. Tretiačky tiež rady tancujú. Pod vedením pani učiteľky J. Strakovej si pre vás, milé mamičky, pripravili tanček s názvom "O reťaz".

Ani 2. trieda nezaháľala a pripravila si pre vás pásmo krátkych básní o mamičke. Predstavia sa Romanko L., Julko A., Magdalénka P., Ivanka N., Myatúško H., Martinka S. A Dominika J.

O tom, že ľudové tance ešte nezanikli, nás presvedčia aj žiaci 4. a 5. triedy Aďka S., Julko K., Majka P., Aďa S., Adamko F., Monika P., Klaudia K., Jakubko Š., Majka M., Majka P., Janka Š., Simonka S., David M., Peter Ť. a Andrej P. s názvom "Na skle maľované". Tanec nacvičili pod vedením pani učiteľky Moniky Sojčákovej a pani Suľovej.

Patrik Ž., Patrik S., Aďo H. Hyacinta Ď., Simonka S. a Martinka M. sú žiaci 3. ročníka. Pod vedením svojej pani učiteľky H. Salusovej si pripravili scénku "Pekná Katarínka a Bimbác Bucko".

Na našej škole učí aj pani Drengubiaková zo Súkromnej umeleckej školy Jánoša v Dolnom Kubíne, ktorá u nás učí tanečný odbor. So žiačkami si pripravila viac tancov s názvami "Udupaný tanec", "Konope", "Karička" a "Fľaškový tanec".

Gitara, hudobný nástroj, ktorého tóny určite urobia tú správnu slávnostnú atmosféru. Na gitare bude hrať Adamko K. z 5. triedy skladbu "Metallica".

Jeden z ďalších moderných tancov nám zatancujú žiačky 7.A a 7.B triedy: Aďa P., Monika Č. a Dominika S. Dievčatá sú veľmi šikovné a tanec si nacvičili sami.

Dávid M. a Peťo Ť. si pripravili na pobavenie tejto slávnostnej chvíle vtipnú scénku s názvom "Lord Norton".

Cigánsky tanec je názov ďalšieho tanca, ktorý nacvičili žiačky v tanečnom krúžku pod vedením pani Drengubiakovej. Radosť z pohybu, dynamika, oblečenie a ďalšie výrazové prostriedky sú typické pre tento druh tanca.

Aj verše básnika vedia potešiť a dnes hlavne potešia naše mamky, pre ktoré recitujú Miško H. a Katka Č. z 8.B triedy báseň "Na stene mojej izbičky". Hneď nato nám Matej K. umožní počuť krásne tóny klavíra. A z tvorby Jána Smreka nám zarecituje báseň o krásnej matke Dominika M.

A opäť gitara. Na tomto hudobnom nástroji nám zahrá Simonka S. skladbu "Romanca".

"Spieva celá rodina" je názov scénky, v ktorej sa vám predstavia žiaci 6.B triedy. Scénku si pripravili pod vedením pani učiteľky Marcely Sojčákovej.

Šiestaci a siedmaci by so svojím Country tancom mohli precestovať celý svet. Pani učiteľka A. Mužilová vedie tento tanečný krúžok už dlhé roky. Šikovnosť s akou vám ho zatancujú si zaslúži pozornosť. Tancovať bude Marek Š., Tomáš S., Martin F., Marek S., Aďa K., Dominika S., Miška P., Aňa B., Ivanka S. a Klára S.

Klavír je nástroj, ktorého tóny sa už o chvíľu budú vznášať medzi nami. Pocítiť krásne tóny nám umožní Dominika S. zo 6.A triedy. Zahrá skladbu "Le reve".

A čo k tomuto všetkému dodať? Dnes tu už odznelo veľa neopakovateľných slov. No neboli to len prázdne slová. Boli to úprimné slová nás, vašich detí. Do týcho básničiek, pesničiek, tancov a scénok sme vložili aj kúsok seba. A aj takýmto spôsobom sme sa vám chceli aspoň trošku poďakovať za vašu obetavosť, starostlivosť, trpezlivosť a predovšetkým za vašu úprimnú a čistú materinskú lásku.

Áno, toto je príležitosť, kedy môžeme povedať otvorene to, čo cítime. Nehanbiť sa a povedať "Mama ja ťa ľúbim a budeš to stále ty, koho neprestanem milovať".

Program sa ešte nekončí, na záver tohto slávnostného stretnutia sa nám predstaví "Ľudová hudba" pod vedením Ing. Jozefa Hajdúcha a potom vonku "Šermiarska skupina" pod vedením pána Jána Janíka.

Poďakovanie za prípravu a realizáciu celého programu patrí najmä pani učiteľkám Mgr. Márii Zimmermannovej a Mgr. Márii Sopkovej.