Vianoce 2008

Býva zvykom, že si naši žiaci nacvičia kultúrny program pod jedličkou. Ani 19. decembra tomu nemohlo byť inak.

Všetko stíchlo, zakrylo sa perinôčkou snehovou,
len vločky sa na zem sypú tmavou nočnou oblohou.
A v oblôčku svetlo svieti náš vianočný strom,
vôkol neho mnoho detí ožil tichý dom.
A v tom dome láskou dýcha, každá bytosť živá,
čarovná je vianočná noc, krásna podmanivá.

Vianoce. Sviatky, na ktoré sa teší azda každý človek na zemi, či už je dieťa alebo stará mama. Dokonca aj maličkému dieťatku v perinke sa rozžiaria očká pri pohľade na rozsvietený vianočný stromček.

Čaro Vianoc spočíva v tom, že sa rodina možno po dlhom čase zíde pri štedrovečernom stole a s čistým srdcom privíta Ježiška. Vtom, že ocko osadí živý stromček a deti ho zdobia a tešia sa na okamih, kedy rozbalia darčeky.

Darčeky by však nemali byť symbolom Vianoc sú iba pozornosťou z lásky. Ježiško sa narodil iba v skromnej maštaľke a v chudobe, a aj tak ho uznáva celý svet. Pri jeho mene sa zohne každé koleno kresťana. Či už bohatého alebo chudobného. Preto by sme si mali viac vážiť ľudské hodnoty ako je láska, pohladenie, úsmev, ochota, trpezlivosť a podpora. Mali by sme si aj viac odpúšťať a menej sa hádať. Boh chce, aby sme sa čo najviac podobali dieťatku v jasličkách. Nemali by sme sa nechať strhnúť nejakým predvianočným zhonom, stresom a nákupmi.

Mudrci prišli Ježiška privítať a priniesli mu dary. My, tiež chceme Ježiška privítať a ako dar mu prinášame naše vystúpenia, na ktoré sme sa už dlhší čas, za pomoci našich ochotných učiteľov, pripravovali.

1. Na úvod nášho programu sa nám predstavia naši najmladší žiaci z materskej školy s pásmom piesní, básní a tancom s názvom: "Sneh padá" a "Uspávanka"
  2. Pod vedením pani učiteľky Sálusovej si aj žiaci 1. ročníka pripravili vystúpenia. Zarecitujú nám básne, zaspievajú piesne a zavinšujú krásne sviatky.
  3. Ani druháci sa nedali zahanbiť. Myslíte si, že aj vy by ste dokázali tak krásne spievať a recitovať ako oni?
  4. Dievčatá z 3.B. triedy majú pre nás tiež veľké prekvapenie v podobe tanca na pieseň "save me".
  5. Žiaci 3.A triedy si pre nás pripravili vystúpenie s názvom: "Vianočné čaro", ktoré si pre nás nacvičili s pani učiteľkou Kubalovou.
  6. Nasledujúce minúty patria Matejovi Stacherovi z 8. triedy, ktorý nám spestrí chvíle hrou na husle. Zahrá nám skladbu "Humoreska" od Dvořáka
  7. Aj chlapci 3.B nám ukážu, že vedia tancovať. Zatancujú nám tanec s názvom: "valašský tanec" ktorý doplnia spevom. A po chlapcoch sa nám predstavia dievčatá s tancom "čas radosti veselosti"
  8. Žiaci 4.triedy potešia Ježiška malou scénkou, ale aj milými vianočnými vinšami.
  9. Aj žiačky 4.,5.,6. triedy sa tešia z príchodu Ježiška. Chcú ho privítať tancom s názvom: "Hey, hi, hallo" .
  10. Pod vedením pani učiteľky Šimkovej nám 7. trieda prinesie trochu zábavy, kde sa osvedčí, že skutočne "vtipnejší vyhráva".
  11. Piataci nám prinesú kúsok belgickej kultúry. Zatancujú nám "brontosaurí" tanec pod vedením pani učiteľky Sojčákovej.
  12. O tom, že Kristus už skutočne prichádza, vedia svoje aj žiačky 2.ročníka,ktoré nám na jeho privítanie zatancujú moderný tanec, pripravený pod vedením Helenky Kadučákovej.
  13. Naše deviatačky: A.Čižmárová, A.Hudecová, M.Hudecová, K.Polčicová a A.Ťapajnová nám zatancujú tanec na pieseň: "Disco mix"
  14. Šiestaci nám tiež predvedú svoje tanečné schopnosti. Tancovať budú: P.Žuffa, R.Špavrová, A.Hajdúch, S.Stašová, T.Mudroň, H,Ďuroňová, V.Vrábová, ktorý si nacvičili za pomoci D.Stašovej.
  15. Ani naši najstarší žiaci z 9.B nezabudli na Ježiška. Pripravili si nezabudnuteľný tanec. Preto pozor! Nezľaknite sa duchov, ktorí práve prichádzajú.
  16. Aký by to bol program bez našich betlehemcov? T. Bakoš, M.Stachera, M.Červeň, T.Hajdúch a A.Mičáň, nám vyrozprávajú, ako to bolo, keď anjel zvestoval správu o narodení Božieho Dieťaťa.
  17. Už je tu čas, aby sme sa s vami začali lúčiť, ale ešte predtým by vám aj náš pán riaditeľ a pán starosta určite niečo radi povedali a taktiež zavinšovali krásne sviatky.
  18. Na koniec príjemného programu nám zaznejú tóny tej najkrajšej piesne Vianoc, Tichej noci, najskôr v nemeckom jazyku, potom v anglickom jazyku a na záver všetci spoločne v slovenskom jazyku. Touto piesňou ukončíme naše posedenie pri stromčeku.

Cez Vianoce vyber úsmev a daruj ho všetkým,
dávaj si naň dobrý pozor, aby nebol riedkym.

Náš program sa pomaličky, ale isto už chýli ku koncu. No my dúfame, že všetko čo ste tu počuli, či videli, ostane vo vašich srdciach. A pri spomienke na toto všetko, sa vám rozžiaria oči s úsmevom na tvári.

To, že Vianoce sú pre nás všetkých, jedným z najkrajších sviatkov v roku ,nepochybuje nikto z nás. Preto, že koniec tohto krásneho stretnutia je čoraz bližšie, by sme vás chceli vyzvať, aby ste nezabudli na vašich najbližších.

Na všetko, čo pre vás urobili, a stále robia, a tiež, aby ste svoju lásku darovali každému človeku. Tak si môžeme Vianoce pripomenúť nielen dnes, ale každý deň, ktorý nás v našom živote bude čakať a verme, že tých dní bude ešte veľa. Radosť a nálada sú potrebné pre všedné i sviatočné dni. Prajeme vám šťastné a veselé sviatky!

I. Salusová a I. Furjelová, 9.B