Október 2012

Party Robot 2012

V sobotu, dňa 6. októbra, sa na letisku v Partizánskom, časť Malé Bielice, konal prvý ročník nesúťažnej prehliadky robotov. Našu školu reprezentoval Milan Šnapko, žiak 9. ročníka s robotmi Jedi47 a MicroB2S. Prvý z robotov sleduje čiernu čiaru na svetlejšom podklade, druhý dokáže prejsť bludiskom pravidlom pravej ruky.

V danú sobotu bolo nádherné počasie, bol to jeden z najslnečnejších októbrových dní v tomto roku. Akoby sa aj slniečko chcelo pozrieť na vydarenú akciu, ktorú zorganizovala hvezdáreň v Partizánskom. Sprievodným programom prehliadky robotov bolo pozorovanie Slnka, vypúšťanie rakiet a prehliadka leteckej techniky. Mali sme možnosť navštíviť aj prenosné digitálne planetárium a prezrieť si v ňom projekciu nočnej oblohy doplnenú odborným výkladom. Hosťom podujatia bol Ing. Ivan Bella, slovenský kozmonaut, ktorý v roku 1999 strávil vo vesmíre vyše 7 dní.

PaedDr. Karol Pauchly

Súťažná prehliadka vedecko-výskumných prác

Stihli sme to. V posledný možný termín, dňa 15. októbra sme sa prihlásili na súťažnú prehliadku Festival vedy a techniky 2012 (deadline bol neskôr posunutý na 18.10.). Ide o prehliadku vedecko-výskumných prác žiakov základných a stredných škôl v kategóriách: Biológia, Chémia, Elektrina a mechanika, Energia a transport, Enviromentálne vedy, Fyzika a astronómia, Geovedy, Informatika a počítačové inžinierstvo, Matematika, Medicína a zdravotníctvo, Sociálne vedy. Z prihlásených prác porota vyberie tie najzaujímavejšie a najoroginálnejšie a ich autori budú mať možnosť prezentovať svoju prácu začiatkom novembra na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Milan Šnapko, žiak 9. ročníka, na súťaž prihlásil svoju prácu s názvom Automatizácia a robotizácia v priemysle (kategória Elektrina a mechanika). Konkrétne ide o návrh, konštrukciu, programovanie a overenie funkčnosti dvoch modelov robotov. Prvý model sa dokáže presúvať po fabrike a prenášať jednotlivé komponenty alebo diely z výrobných liniek. Robot sa orientuje pomocou IR snímačov a sleduje s nimi čiernu čiaru na zemi, dokáže znovu nájsť čiaru pri jej prerušení. V rámci bezpečnosti pri práci dokáže obísť prekážku, ktorá mu stojí v ceste a vrátiť sa späť na čiaru. Úlohou druhého robota je prejsť bludiskom popri stene a vyhýbať sa prekážkam.

Dňa 29. októbra sme sa dozvedeli, že Milanova vedecko-výskumná práca porotu zaujala a "Chlebnické roboty" aj so svojim autorom tak opäť vycestujú v dňoch 8.11.2012-10.11.2012 do Bratislavy na celoslovenské kolo prehliadky. Gratulujeme a prajeme úspešnú prezentáciu.

PaedDr. Karol Pauchly

Literárna exkurzia

Dňa 25.októbra 2012 sa triedy 7. A a 7. B zúčastnili exkurzie do Oravskej knižnice Antona Habovštiaka a Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Cieľom exkurzie bolo navštíviť a spoznať tieto dve kultúrne inštitúcie v našom okresnom meste.

V knižnici sa žiaci oboznámili s chodom celej knižnice. Jej oddeleniami, výpožičným poriadkom. Najviac ich zaujalo oddelenie detskej literatúry. Žiaci prejavili záujem aj o oddelenie náučnej literatúry. Pani Kazimírova, ktorá nás sprevádzala, rozdala záujemcom aj prihlášky za člena do tejto knižnice.

Po návšteve knižnice sme sa presunuli historickým námestím do Oravskej galérie. V galérii sme si prezreli umelecké diela, ktoré znázorňovali ľudské telo. Výstava bola zaujímavá a stála na zamyslenie sa nad človekom.

Obidve triedne učiteľky Mgr. Mária Zimmermannová a Mgr. Renáta Kadučáková boli spokojné s priebehom exkurzie a so záujmom žiakov o danú tematiku.

ZM