December 2014

Svetový deň boja proti AIDS 2014

1. december bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň boja proti AIDS. Červená stužka vyjadruje symbol solidarity s ľuďmi postihnutými touto chorobou.

My sme tento deň avízovali formou nástenky s problematikou HIV a AIDS. Pre žiakov našej školy si deviataci pripravili prezentáciu o spôsobe prenosu HIV a možnostiach ochrany pred AIDS. Ich pozornosť a správne odpovede na otázky odmenili sladkosťou.

(mš)

Mikuláš na našej škole

5. decembra 2014 navštívil našu školu Mikuláš so svojimi pomocníkmi - čertom a anjelom. Mikuláša privítali žiaci našej školy.

Vitaj v našej triede, milý Mikuláš,
vyzerali sme ťa z okna toľko ráz,
kožuštek a dlhú bradu máš,
vitaj, vitaj medzi nami, milý Mikuláš.

Po tej dlhej ceste konečne už zlož
pred nás na stôl ten svoj veľký kôš.
Vieme , že z tých darov aj nám niečo dáš,
vitaj, vitaj medzi nami milý Mikuláš.

Takýmito a podobnými veršami vítali žiaci našej školy Mikuláša. Ich rozžiarené očká a pekné básničky presvedčili Mikuláša o tom, že sa na neho veľmi tešili. On ich za ich snahu odmenil sladkosťami. Na konci stretnutia si žiaci urobili spoločnú fotografiu s Mikulášom a anjelom.

Treba poďakovať žiakom 9. ročníka, ktorí spolu so svojimi triednymi učiteľkami pripravili túto akciu. ZRPŠ zakúpilo malý darček.

ZM

Školské kolo Pytagoriády (11.-12. decembra 2014)

V časovom limite šesťdesiat minút spolu 34 žiakov z 3.- 8. ročníka odhodlane riešilo úlohy matematickej Pytagoriády. Úspech zaručilo aspoň desať správne vyriešených úloh a počítali sa aj body za ušetrený čas. Výsledková listina prezradila mená postupujúcich žiakov do okresného kola. Gratulujeme! a zároveň všetkým ďakujeme za účasť.

(mš)

Vyhodnotenie školského kola Olympiády v nemeckom jazyku

V decembri sa konalo školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku. V tomto školskom roku 2014/15 sa koná už 25. ročník tejto súťaže. Do olympiády sa zapojilo 9 žiakov v dvoch kategóriách. Porota v zložení Mgr. Martina Mišalová a Mgr. Mária Zimmermannová rozhodla nasledovne:

kategória 1A

1. Ivana Gvorová 7.
  2. Veronika Janíková 7.
  3. Petra Pavolková 7.

kategória 1B

1. Barbora Bakošová 9.A
  2. Michaela Spišiaková 8.A
  3. Michal Hudec 8.A

Do obvodného kola tejto olympiády postupujú: Ivana Gvorová a Barbora Bakošová.

Srdečne blahoželáme!

Vianočná burza

Vianoce sa blížia a my sme sa na najkrajšie sviatky roka dôkladne pripravili. V predvianočnom čase sme zorganizovali vianočnú burzu, ktorá nám priblížila ten čarovný odkaz vianočných sviatkov. Žiaci si v škole alebo doma pomocou šikovných rúk svojich učiteľov, rodičov a starých rodičov pripravili rôzne predmety nielen s vianočnou tematikou. Spoločnými silami sme napiekli, vyzdobili a vytvorili pekné vianočné vecičky .Ručne vyrobené vianočné ozdoby z prírodných materiálov, výrobky z drôtu, priadze, či slaného pečiva, ručne zhotovené sviečky, vtáčie búdky, rozkošné detailne vypracované handrové bábiky, bižutéria vhodná ako darček pre najbližších a množstvo ďalších drobností, pod ktorými sa prehýbali stoly.

Doma upečené koláče a vianočné oblátky lákali krásou i vôňou. Priestormi chodby základnej školy sa šírila príjemná vôňa ihličia, ktoré poslúžilo na výrobu adventných vencov a vianočných dekorácií.

Finančný výťažok sa rozumne použije na potreby detí našej školy.

Poďakovanie patrí všetkým , ktorí nezištne podporili dobrú vec a zapojili sa či už svojou vlastnoručnou prácou, alebo kúpou výrobkov.

Fotografie nám ponúkajú pohľad nato, akí sú naši žiaci, rodičia i učitelia šikovní a tvoriví.

Mgr. Michaela Bakošová

Módna prehliadka šiat vytvorených z odpadu

Na kultúrnom programe pri príležitosti Posedenia pri vianočnom stromčeku sa v piatok 19. decembra 2014 uskutočnila netradičná módna prehliadka šiat vyrobených z odpadu. Niekoľkými kúskami nápaditých modelov naši žiaci upozornili na potrebu a dôležitosť triedenia odpadu a následnej recyklácie.

Dievčatá, ale aj chlapci 5., 6. a 7. ročníkov predviedli, ako sa dá i odpad z obalov využiť v móde. Modely, ktoré vyrábali pod vedením p. uč. Mgr. Márie Meľovej počas uplynulých týždňov, prekvapili nápadmi a rozmanitosťou. Žiaci na hodinách výtvarnej výchove tvorili originálne oblečenia a doplnky z tých najrôznejších materiálov: plastové fľaše, plastové tašky, igelit, alobal, staré látky, vrecia zo zemiakov, papier, servítky, tetrapaky, špagát, obaly z cukríkov, kartóny, noviny a podobne.

Šaty, ktoré naši žiaci predvádzali, neboli určené na denné nosenie. Po skončení prehliadky boli vyseparované späť podľa materiálov a skončili v separovanom zbere odpadov.

Mgr. Michaela Bakošová

Vianočné posedenie pri stromčeku

V piatok 19.12.2014 bolo už od rána na našej škole cítiť tú pravú sviatočnú atmosféru. Všade sa šíril duch Vianoc, najkrajších sviatkov v roku. Práve preto sme sa rozhodli spríjemniť si posledný školský deň nielen pred Vianocami, ale aj v tomto kalendárnom roku krásnym programom plnom scénok, básní a piesní, ktorý si pre nás pripravili žiaci I. a II. stupňa a takisto materskej školy pod vedením svojich triednych učiteľov.

Programom nás sprevádzali žiaci 9. ročníka, Annamária Salusová a Patrik Straka, ktorí v úvodnom príhovore privítali všetkých prítomných. Prišli medzi nás aj vzácni hostia, starosta obce Ing. Milan Maxoň a predsedníčka ZRPŠ Margaréta Brunčáková. Túto slávnostnú atmosféru si nenechali ujsť ani ďalší hostia, rodičia a bývalí žiaci našej školy.

Atmosféru Vianoc umocňovali krásne básne, piesne, scénky a koledy.

Program sa zavŕšil prenádhernou vianočnou piesňou Tichá noc v nemeckom, anglickom a slovenskom jazyku.

Poďakovanie patrí učiteľom, ktorí sa podieľali na príprave programu, všetkým účinkujúcim, ale aj divákom, ktorí sa na program prišli pozrieť.

Po krásnom programe na našej škole zavládli tie pravé Vianoce, pretože sme si všetci vzájomne priali krásne Vianoce, pokoj v duši a radosť v srdci.