Jún 2019

MDD v MŠ

Z príležitosti blížiaceho sa sviatku detí sme sa oboznámili s deťmi z celého sveta. Naučili sme sa, že každý z nás je iný. Na svete existuje veľa kultúr a národov, ale každé dieťa si zaslúži byť šťastné.

Marcela Pucovenová

Exkurzia do Oravského Podzámku

Dňa 19.6. 2019 sa žiaci 8. ročníka s tr. uč. Zimmermannovou zúčastnili exkurzie do Oravského Podzámku. Bola to odmena za výhru v súťaži o čistotu tried.

Navštívili sme eko - učebne, ktoré sa nachádzajú v priestoroch Lesnej správy v Oravskom Podzámku. Mali sme možnosť vidieť živočíchy a zver našich lesov. Sprievodcovia nám priblížili aj ťažbu dreva a hospodárstvo za čias Rakúsko-Uhorska.

Po krátkom oddychu a občerstvení sme navštívili aj Sokoliarsku dedinu pod Oravským hradom. Sokoliari nám ukázali cvičené dravce a predviedli ich schopnosti. Videli sme najväčšiu sovu na svete, jastraby, krkavce. Niektorí z nás si dokonca vyskúšali , ako sa pracuje s cvičenými dravcami. Zaujalo nás aj strieľanie z luku a vrhanie sekerami.

Určite vám odporúčame, aby ste sa do eko - učební a Sokoliarskej dediny pozreli aj vy.

Jozef Strapec, 8. trieda (ZM)

Koncoročný výlet v Banskej Bystrici

Žiaci 4., 5. a 6. ročníka sa už veľmi tešili na koncoročný výlet, ktorý sme tentokrát naplánovali na 18. júna 2019 do centra Banskej Bystrice. V sprievode vyučujúcich Mgr. Kadučákovej, Mgr. Ficeka a Mgr. Šimkovej sme navštívili múzeum SNP. Pri vstupe dostali žiaci zábavno-náučný pracovný list. Ich úlohou bolo počas prehliadky hľadať odpovede na otázky, ktoré sa ukrývali v historických vitrínach. Potom sme sa presunuli na hlavné námestie, kde nás v horúcom počasí dobre osviežila ľadová zmrzlina. V závere sme pre svojich blízkych nakúpili suveníry v obchodnom centre Európa. Veríme, že v nás ešte dlho zostanú pekné spomienky na spoločné zážitky z výletu.

Deň Zeme v našej škole

Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. V kalendári si ho každoročne pripomíname 22. apríla. Ale pre nepriaznivé počasie sme si ho pripomenuli 14. júna 2019. Opäť sme vyšli do okolitej prírody a zamierili k studničkám, ktoré vyvierajú v chlebnickej oblasti Tri panny. Starší žiaci si pod vedením p. uč. Babica a p. školníka Suľu pripravili potrebné pracovné náradie na čistenie a s elánom sa pustili do práce. Mladší žiaci II. stupňa ZŠ skontrolovali okolie školy a ulice obce. Na školskom dvore si členky kolégia a deviatačky pripravili rôzne environmentálne aktivity pre mladších žiakov. V dnešnej dobe je dôležité uvedomiť si, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto je potrebné venovať sa otázkam životného prostredia a chrániť jej poklady pre budúce generácie.

J(šm)