Október 2018

Kuba – dve tváre slobody

V rámci vzdelávacieho projektu Svet okolo nás sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka vydali na najväčší ostrovný štát Karibiku – na Kubu.

V sprievode dvoch moderátorov krížom krážom spoznávali hlavné mesto Havanu. Navštívili tabakovú plantáž. Dozvedeli sa aj o ručnej výrobe svetoznámych kubánskych cigár a zažili atmosféru jedinečných karnevalov. Zblízka pozorovali koralové útesy a hľadeli do očí žralokom. Nakoniec zistili, že v tejto magickej krajine môžu očakávať neočakávané.

Po skončení programu dostali žiaci priestor pre diskusiu, v ktorej odznievali zvedavé otázky a aj pútavé informácie zo zákulisia tvorby programu. Ďakujeme celému tímu za túto formu vzdelávania.

Deň jablka

Dňa 10. októbra sme si so žiakmi prvého, druhého a tretieho ročníka pochutnali na výborných jablkových koláčoch a zdravom mliečku, čím sme si pripomenuli prichádzajúci Deň jablka. Žiakom koláč veľmi chutil, čo dokazovali po krátkej chvíli prázdne tácky. Počas konzumácie sme si porozprávali, prečo je dôležité jesť ovocie a piť mlieko. Po sladkom dezerte pokračovalo vyučovanie v dobrej nálade. Sme rady, že sa nám podarilo vyčariť žiakom úsmev na tvári, čím dali najavo, že nám ďakujú za spestrený deň. A naopak aj my sme boli vďačné, že im naše koláčiky chutili.

Pani učiteľky

Exkurzia v ČOV Nižná

V rámci plnenia úloh projektu Zelená škola sa žiaci 8. ročníka zúčastnili dňa 3.10. 2018 exkurzie v Čistiarni odpadových vôd v Nižnej. Dozvedeli sa, že odpadová voda z kanalizácie a žúmp končí práve tu. Do rieky Oravy opäť poputuje až po dôkladnom prečistení za pomoci rozkladných baktérií v aktívnom kale. Celý proces čistenia je tu automatizovaný a on-line monitorovaný.

Žiaci boli taktiež upozornení na fakt, že nadmerné používanie čistiacich prostriedkov v domácnostiach sťažuje prirodzené samočistenie vody.

Veríme, že nové poznatky z praxe prispejú k zodpovednejšiemu správaniu sa nás ľudí k životnému prostrediu.

Hovorme o jedle

V rámci celoslovenského projektu ,,HOVORME O JEDLE“ sme sa v týždni od 15.-19. októbra 2018 zamerali na využívanie a spracovanie našich regionálnych potravín. Žiaci z 5.-9. ročníka si po vzájomnej dohode priniesli ovocie či zeleninu, ktorú doma dopestovali. Ich šikovné ruky z toho pripravili rôzne dobroty. Kuchynkou rozvoniaval mrkvový, jablkový i ríbezľový koláč. Zo zemiakov sa krájali hranolky a špirálky. Pochutnali sme si aj na mrkvovom šaláte. Vyskúšalo sa aj sušenie ovocia. Príjemná pracovná atmosféra sa všetkým páčila a veríme, že v tomto type vyučovania budeme pokračovať aj naďalej.

Jesenné šantenie v MŠ

Októbrové počasie sme využili na spoznávanie jesennej prírody.

Spoločne sme sa rozprávali na tému JESEŇ, spoznávali sme stromy, ovocie a zeleninu.

Pozorovali sme krásne jesenné farby, ktoré sme aj pomenovali, tvorili sme Pani Jeseň z lístia a nechýbalo ani šantenie, ktoré nám prinieslo veľa radosti a zábavy.

(M. S.)

Takto sme sa vynovili a spríjemnili prostredie MŠ

Takto sme sa vynovili a spríjemnili prostredie MŠ. Vymenili sme ležadlá, v niektorých miestnostiach sa vymenila podlaha, koberec a nábytok v knižnici. Veľké ĎAKUJEM patrí p. Jánovi Bakošovi, ktorý zasponzoroval krásne vymaľovanie našej MŠ.

M. Furjelová zást. MŠ