Október 2018Kuba – dve tváre slobody

V rámci vzdelávacieho projektu Svet okolo nás sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka vydali na najväčší ostrovný štát Karibiku – na Kubu.

V sprievode dvoch moderátorov krížom krážom spoznávali hlavné mesto Havanu. Navštívili tabakovú plantáž. Dozvedeli sa aj o ručnej výrobe svetoznámych kubánskych cigár a zažili atmosféru jedinečných karnevalov. Zblízka pozorovali koralové útesy a hľadeli do očí žralokom. Nakoniec zistili, že v tejto magickej krajine môžu očakávať neočakávané.

Po skončení programu dostali žiaci priestor pre diskusiu, v ktorej odznievali zvedavé otázky a aj pútavé informácie zo zákulisia tvorby programu. Ďakujeme celému tímu za túto formu vzdelávania.

(šm)

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Deň jablka

Dňa 10. októbra sme si so žiakmi prvého, druhého a tretieho ročníka pochutnali na výborných jablkových koláčoch a zdravom mliečku, čím sme si pripomenuli prichádzajúci Deň jablka. Žiakom koláč veľmi chutil, čo dokazovali po krátkej chvíli prázdne tácky. Počas konzumácie sme si porozprávali, prečo je dôležité jesť ovocie a piť mlieko. Po sladkom dezerte pokračovalo vyučovanie v dobrej nálade. Sme rady, že sa nám podarilo vyčariť žiakom úsmev na tvári, čím dali najavo, že nám ďakujú za spestrený deň. A naopak aj my sme boli vďačné, že im naše koláčiky chutili.

Pani učiteľky

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Exkurzia v ČOV Nižná

V rámci plnenia úloh projektu Zelená škola sa žiaci 8. ročníka zúčastnili dňa 3.10. 2018 exkurzie v Čistiarni odpadových vôd v Nižnej. Dozvedeli sa, že odpadová voda z kanalizácie a žúmp končí práve tu. Do rieky Oravy opäť poputuje až po dôkladnom prečistení za pomoci rozkladných baktérií v aktívnom kale. Celý proces čistenia je tu automatizovaný a on-line monitorovaný.

Žiaci boli taktiež upozornení na fakt, že nadmerné používanie čistiacich prostriedkov v domácnostiach sťažuje prirodzené samočistenie vody.

Veríme, že nové poznatky z praxe prispejú k zodpovednejšiemu správaniu sa nás ľudí k životnému prostrediu.

(šm)

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Hovorme o jedle

V rámci celoslovenského projektu ,,HOVORME O JEDLE“ sme sa v týždni od 15.-19. októbra 2018 zamerali na využívanie a spracovanie našich regionálnych potravín. Žiaci z 5.-9. ročníka si po vzájomnej dohode priniesli ovocie či zeleninu, ktorú doma dopestovali. Ich šikovné ruky z toho pripravili rôzne dobroty. Kuchynkou rozvoniaval mrkvový, jablkový i ríbezľový koláč. Zo zemiakov sa krájali hranolky a špirálky. Pochutnali sme si aj na mrkvovom šaláte. Vyskúšalo sa aj sušenie ovocia. Príjemná pracovná atmosféra sa všetkým páčila a veríme, že v tomto type vyučovania budeme pokračovať aj naďalej.

(šm)

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Jesenné šantenie v MŠ

Októbrové počasie sme využili na spoznávanie jesennej prírody.

Spoločne sme sa rozprávali na tému JESEŇ, spoznávali sme stromy, ovocie a zeleninu.

Pozorovali sme krásne jesenné farby, ktoré sme aj pomenovali, tvorili sme Pani Jeseň z lístia a nechýbalo ani šantenie, ktoré nám prinieslo veľa radosti a zábavy.

(M. S.)

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Takto sme sa vynovili a spríjemnili prostredie MŠ

Takto sme sa vynovili a spríjemnili prostredie MŠ. Vymenili sme ležadlá, v niektorých miestnostiach sa vymenila podlaha, koberec a nábytok v knižnici. Veľké ĎAKUJEM patrí p. Jánovi Bakošovi, ktorý zasponzoroval krásne vymaľovanie našej MŠ.

M. Furjelová zást. MŠ

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník