Máj 2023

Jarné prebúdzanie

Minulý mesiac sme v našej MŠ privítali jar. Príjemné počasie sme využili na aktivity a prechádzky v prírode. Zbierali sme prvosienky a spoznávali ďalšie jarné kvety. Kvety zdobili aj naše triedy, a to aj tie, ktoré sme si vytvorili sami. Na chvíľu sa z nás stali aj záhradníci - zasadili sme fazuľky a pozorovali, ako rastú a čo pre svoj rast potrebujú. Jar so sebou priniesla veľa radosti a už teraz sa tešíme, čo nás čaká v lete.

Mgr. K. Červeňová

Deň matiek

Deň matiek je deň, kedy sa vzdáva úcta matkám a materstvu. Je oslavovaný v rôzne dni na mnohých miestach po celom svete. U nás sa deň matiek oslavuje druhú májovú nedeľu. Aj my sme sa na tento deň pripravovali. V priebehu týždňa sme si spomínali na naše mamičky, aké sú pre nás potrebné a nenahraditeľné. Z lásky k nim sme zhotovili malé darčeky, ktoré ich určite potešili, pretože sme ich vyrábali s láskou. Na ich veľký deň sme v miestnej sále vystúpili s kultúrnym programom, ktorý sa nám podaril a mamičkám sa určite páčil, pretože nás odmenili veľkým potleskom.

Ďakujeme našim mamičkám za všetko, čo pre nás robia. Prajeme im veľa zdravia, lásky a trpezlivosti s nami.

(Magdaléna Furjelová)

Mobilné planetárium

Dňa 10.5.2023 našu materskú školu navštívilo mobilné planetárium. Ponúkli nám bohatý výber edukačných programov o astronómii, kozme a živote stromov. Deti si vyskúšali vidieť vesmír aj na vlastné oči a vkročili do medziplanetárneho priestoru. Oboznámili sa s jednotlivými planétami a ich charakteristickými vlastnosťami napr. so Saturnom a jeho prstencom. Spoločne sme videli aj rôzne súhvezdia, ktoré môžeme pozorovať aj na večernej oblohe.

Chceme sa ešte raz, veľmi pekne poďakovať sponzorovi, vďaka ktorému sme zažili neopísateľný zážitok, na ktorý určite nikdy nezabudneme.

(Bc. Monika Stacherová)

Vesmír očami detí

Aj tento rok sme sa zúčastnili s deťmi výtvarnej súťaže "Vesmír očami detí". Pani učiteľky poslali do súťaže krásne výkresy, v ktorých deti prejavili svoje predstavy o vesmíre. Z našej materskej školy sa umiestnili tri deti:
1. miesto Kiara Červeňová a postup do celoslovenského kola
Špeciálnu cenu poroty získali Sandra Sálusová a Lea Priebojová.
Ceny z ktorých sa veľmi tešili si deti prevzali v priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.

(Bc. Marie Kurčinková)

Deň Červeného kríža

Pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža, ktorý si pripomíname 8. mája, šiestačky a siedmačky zo zdravotníckeho krúžku predstavili svojim spolužiakom poslanie tejto významnej organizácie. Formou rovesníckeho vzdelávania odpovedali na otázky týkajúce sa histórie vzniku ČK, opísali rôzne symboly ČK a poukázali na dobrovoľnú pomoc ľuďom bez rozdielu. Pri aktivitách žiaci perfektne spolupracovali a naučili sa aj niečo nové. Už sa tešia na ďalšie aktivity našich zdravotníčok.

(Sára Spišáková, 6. roč., upravila šm)

Máj, máj, máj, zelený

Mesiac máj sme odštartovali tradíciou- stavanie mája. Počasie nám prialo, slniečko svietilo, najmocnejší chlapci zo škôlky sa s oduševnením pustili do sadenia mája. Za sprievodu spevu a tanca sme náš máj ozdobili krásnymi farebnými stužkami.

V priebehu tohto mesiaca deti spoznali rôzne druhy živočíchov. Oboznámili sa s domácimi zvieratami a ich mláďatami, spoznali aký úžitok máme z rôznych druhov zvierat žijúcich na farme. Ďalší týždeň bol zameraný na život pri vode a pod vodou, počas tohto týždňa sme sa s deťmi vybrali na prechádzku k vode. Posledný týždeň bol venovaný hmyzu. Deti sa dozvedeli, že je dôležitou súčasťou našej prírody. Najlepšou formou osvojovania si poznatkov bolo vlastné pozorovanie a vyhľadávanie drobného hmyzu na lúke a na dvore.

Bc. Michaela Michalková