November 2022

Vianočná pohľadnica

Na dvere klopú Vianoce. Čas radosti, veselosti. V našej škole máme veľa výtvarných talentov, a preto sa každoročne zapájame do súťaže "Vianočná pohľadnica". Nebolo tomu inak ani tento školský rok.

Žiaci sa s chuťou pustili do tvorby. Tento rok sa niesol v duchu tradičných Vianoc, Vianoc plných snehu, tepla rodinného krbu,lásky a vône medovníkov. Toto všetko zachytili na výkres svojimi pastelkami, farbami...

Najzaujímavejšie práce čakajú na vyhodnotenie v Dolnom Kubíne a my veríme, že potešia oko poroty, ale aj to vaše.

Mgr. R. Kadučáková

Kocúr v čižmách

Dňa 2. 11. 2022 sa naša trieda spolu s piatou triedou vybrali do Štátnej opery v Banskej Bystrici.Sprevádzali nás naše triedne učiteľky Mgr. Šimková a Mgr. Kadučáková. Cesta autobusom bola príjemná a zaujímavá.

Po príchode do Banskej Bystrice sme sa trošku potrápili, kým sme našli vstup do budovy. Napokon všetko dobre dopadlo a mnohí z nás sa prvýkrát ocitli v opere.Ako prvé sme uvideli obrovskú červenú oponu, ktorá zakrývala široké javisko.Pred ním bol priestor pre orchester.

Predstavenie malo názov Kocúr v čižmách.Malo dve dejstvá. Začalo sa v tme len v žiare reflektorov. Postavy boli oblečené do pestrofarebných kostýmov.Krásna bola postava starej mačky, ktorá celý príbeh rozprávala. Očarila ma princezná v nádherných trblietavých šatách. Jagali sa a oslepovali všetkých divákov.

Spev a tanec dopĺňalo hovorené slovo. Cestou domov sme sa dlho rozprávali o tom, aké to asi je byť operným spevákom. Toto predstavenie v nás zanechalo veľmi pekný a nezabudnuteľný zážitok.

Sára Spišáková, Mária Stašová (6.), upravila Mgr. R. Kadučáková

Deň tolerancie

Poslaním tohto dňa je zvýšiť povedomie spoločnosti o potrebe tolerancie, o nebezpečenstvách a negatívnych dôsledkoch intolerancie. Tolerancia spočíva v uznaní všeobecných ľudských práv a základných slobôd iného človeka, v rešpektovaní bohatstva a rozmanitosti kultúr. V tomto duchu si žiačky deviateho ročníka pripravili aktivity pre mladších žiakov. Navštívili ich s rozprávkami Škaredé káčatko, Dievčatko so zápalkami a Kráska a zviera. Tu poukázali na potrebu rešpektovať každého bez rozdielu, či už pekného alebo škaredého, chudobného alebo bohatého . Aktivity boli zamerané na pochopenie tolerancie a potrebu byť tolerantný voči každému.. Staršie žiačky si vyskúšali náročnú prácu so žiakmi a pre mladších žiakov bol zážitok, že sa prišli s nimi pohrať a niečo ich naučiť staršie žiačky našej školy.

Žijeme zdravo v MŠ

V poslednej dobe je zdravie pre nás všetkých prvoradou hodnotou. Mesiac November bol v našej MŠ zameraný na výchovu detí k zdravému životnému štýlu, a k osvojeniu si správnych návykov. Deti hravou formou spoznávali svoje telo, oboznamovali sa s jednotlivými orgánmi a ich funkciami. Dozvedeli sa, ako sa majú správne obliekať, zdravo stravovať, ako sa starať a chrániť si svoje zdravie, a tak predchádzať rôznym chorobám.

Bc. Michaela Michalková