Október 2022

Ranné čítanie

Celotýždňová výzva ranného čítania sa nám skončila. Chvíle strávené s knihou nám navodili príjemný deň, radosť a spokojnosť. Mnohí boli po prvýkrát v našej školskej knižnici, tak sa zoznamovali s novými knihami. Staršie žiačky si priniesli svoje knihy, ktoré si čítali počas celého týždňa pred vyučovaním.

Hoci čítanie nie je meditácia v pravom zmysle slova, sedenie v tichu a ponorenie sa do sveta fantázie prináša podobné účinky, aké by sme dosiahli pri ležaní so zatvorenými očami. Čítanie napomáha rozvoju jazykových znalostí a prenáša nás do sveta fantázie, kde neexistuje stres.

Dúfame, že takúto príjemnú aktivitu si opäť zopakujeme.

Besiedka s ujom poľovníkom

Dňa 19.10. sa v našej MŠ konala besiedka s ujom poľovníkom, na ktorej deťom porozprával, aké zvieratká môžu vidieť v našich lesoch, a ako sa o ne treba starať v zimných mesiacoch. Deti sa dozvedeli množstvo zaujímavých poznatkov. Na ukážku nám doniesol aj vzácne trofeje- parohy. Škôlkárov najviac ohúril vábničkami a jelením ručadlom, na ktorých si mohli zatrúbiť.

Bc. Michaela Michalková

Milión detí sa modlí ruženec

Utorok 18. októbra sa deti z materskej školy všetky tri triedy aj s pani učiteľkami, tak ako aj minulý rok, spojili v modlitbe sv. ruženca. Modlitbu sme vyslovili v našom farskom kostole Nanebovzatej Panny Márie, za čo ďakujeme pánovi farárovi, že nám to aj tento rok ponúkol a umožnil. V tento deň sa na celom svete deti modlili radostný ruženec s tým istým úmyslom. Hlavným cieľom bolo ukázať, že aj detská modlitba má obrovskú moc, vyprosiť mier a jednotu v našich rodinách. Aj v tejto ťažkej dobe, v ktorej sa svet nachádza, nám dáva modlitba silu a obrovskú nádej, že tento boj za pokoj vyhráme. Spoločná modlitba našich detí bola krásna a dojímavá. Teší nás, že deti sa modliť vedia. Vyslovili sme prosbu a hlavnú myšlienku o mier, pokoj, lásku a jednotu pre všetkých vo svete. Spoločne sme poďakovali za všetko čo máme, pretože iné deti vo svete o takom živote ako máme my iba snívajú.

Bc. Hyacinta Ďuroňová

Október v našej materskej škole

Ani sme sa nenazdali a mesiac október je za nami. Spoločne s deťmi z našej materskej školy sme sa oboznámili s témami Jeseň, Les a jeho tajomstvá, Lesné zvieratá, Dovidenia vtáčiky. Spoločne sme robili mnoho aktivít, vďaka ktorým sme si veľa osvojili. Navštívili sme blízky les, kde sme pozorovali krmelec, hodnotili sme zmeny v prírode počas jesene a urobili si mini šarkaniádu. Tešíme sa, čo nám prinesie november.

(M. Salusová)

Európsky deň občianskeho práva

Dňa 25.10.2022 - Európsky deň občianskeho práva- sme sa so žiakmi 8. a 9. ročníka boli pozrieť na Okresnom súde v Dolnom Kubíne. Celým dopoludním nás sprevádzal samosudca, ktorý nám v úvode vysvetlil systém fungovania právneho systému na Slovensku. Oboznámil nás s troma procesmi, na ktorých sme sa zúčastnili. Prvý proces bol z oblasti rodinného práva, druhý bol z oblasti obchodného práva a tretí bol z trestného práva. Žiaci mali možnosť naživo vidieť prokurátora v akcii a samosudcu pri vyhlasovaní rozsudku a mimosúdnych dohôd o vine a treste.

Hovorme o jedle

V rámci celoslovenského projektu ,,HOVORME O JEDLE,, sme sa v októbri 2022 zamerali na využívanie a spracovanie našich regionálnych potravín. Žiaci z 5. a 6. ročníka si priniesli ovocie, ktoré doma dopestovali. Ich šikovné ruky pripravovali chutný jablkový koláč a perník s malinami. Príjemná pracovná atmosféra sa všetkým páčila a veríme, že v tomto type vyučovania budeme pokračovať aj naďalej.