September 2022

Slávnostné otvorenie školského roka 2022/2023

Školská brána sa po prežitých letných prázdninách opäť po prvýkrát otvorila 5. septembra 2022. Už tradične sme začínali svätou omšou. Slávnostný program ďalej pokračoval v telocvični. Povzbudivé slová žiakom predniesli pán zástupca PaedDr. Karol Pauchly s pani riaditeľkou Mgr. Monikou Oklapkovou. Úspešný štart do nového školského roka zaželali žiakom aj pán starosta Ing. Anton Staš a predsedkyňa rodičovského združenia p. Margaréta Brunčáková. Po slovách básne v podaní deviataka Martina Stacheru sa pozornosť všetkých preniesla na našich nových 25 prváčikov. Spolu s triednou pani učiteľkou Mgr. Máriou Meľovou predniesli svoj prvý žiacky sľub. Potom už nasledovalo túžobne očakávané pasovanie za žiaka, ktoré vykonal rytier p. Ján Janík. Dvorné dámy z deviateho ročníka Janka Meľová a Monika Ťapajnová odovzdali pasovaným prváčikom kvietok, pasovaciu listinu a darček ako spomienku na túto výnimočnú chvíľu.

Na záver prvého školského dňa sme sa presunuli do tried. Všetci triedni učitelia popriali svojim žiakom veľa zdravia, síl a elánu pre naplnenie túžob, predsavzatí a výziev, ktoré nám prinesú nasledujúce mesiace školského roka 2022/2023.

September v Materskej škole!

September je veľký kráľ, do škôlky nás zavolal!

V septembri sa otvorili brány našej Materskej školy pre deti. Začal nový školský rok, a s ním prišli nový kamaráti, nové pani učiteľky, nové pravidlá, nové priestory... Pre niekoho sa mohlo zdať nového až príliš. No všetko chce svoj čas. Veríme, že strach a obavy vystrieda úsmev na tvári, radosť a chuť spoznávať našu MŠ. Pani učiteľky si pripravili pre deti mnoho aktivít, ktorými sme spoznávali naše milované Slovensko, rozprávali sme sa o rodine, kamarátoch. V neposlednom rade sme sa oboznámili s bezpečnosťou a pravidlami pri ceste do materskej školy, ktoré sme si osvojovali na prechádzkach. Dovidenia September, už sa tešíme, čo nám prinesie Október!

(Bc.Monika Stacherová)

Literárna exkurzia do Dolného Kubína

V jeden chladný septembrový deň sme sa s našimi mladšími spolužiakmi z 5. ročníka a triednymi učiteľkami Mgr. Kadučákovou a Mgr. Šimkovou vybrali na literárnu exkurziu do Dolného Kubína. Mali sme v pláne návštevu Florinovho domu, Oravskej knižnice Antona Habovštiaka a Oravskej galérie.

Deň plný umenia sa mohol začať. Vo Florinovom dome sme sa dozvedeli o živote našich predkov, o profesiách, ktoré boli v minulosti bežné. Ľudia museli naozaj ťažko pracovať, aby si aspoň na chlieb zarobili.

V knižnici sme sa dozvedeli o rodákovi z Oravy. Bol ním Peter Michal Bohúň, slovenský maliar, umelec. Tento rok oslavujeme 200. výročie jeho narodenia.

Oravská galéria očarila nielen mňa, ale aj ostatných spolužiakov. Prezreli sme si obrazy maliarov z rôznych období, staršie i novšie. Určite maľovali zo srdca a s láskou k tomu, čo prežili.Obdivovali sme aj sochy zo 14. storočia. Dokonca sme si vyskúšali, aké to je byť maliarom. Nakresliť portrét nebolo hračkou.

Zachytiť pocity a myšlienky perom alebo štetcom naozaj nie je jednoduché.Z tejto exkurzie sme sa vracali plní zážitkov a nových vedomostí.

Sára Spišáková 6. trieda, upravila Mgr. R. Kadučáková

Deň mlieka na školách

Mlieko patrí k dôležitým zložkám výživy. Deň mlieka je dobrou príležitosťou, aby si aj žiaci uvedomili jeho význam pre naše zdravie. Rozhodli sme sa, že si v tento deň pripravíme v našej školskej kuchynke mliečnu desiatu. Spomedzi rôznych návrhov vyhral mliečny puding. A tak sme sa pustili do práce. Podaril sa nám vanilkovo-čokoládový puding s piškótami a malinami. Všetkým nám veľmi chutil, preto sa už teraz tešíme na ďalšiu chutnú a zdravú desiatu.

(siedmaci, šm)