Orangután

Najväčší stromový cicavec, Orangután Sundský sa ojedinele vyskytuje už len na východoázijských ostrovoch Borneo (Kalimantan) a Sumatra. V korunách stromov sa pohybuje pomaly a uvážlivo, často rozpažuje svoje štyri končatiny na všetky strany, aby rozložil váhu. Rozpätie paží môže mať 2,5 až 3m. V minulosti sa predpokladalo, že dlhé ruky má kvôli rúčkovaniu - skákaniu z konára na konár pomocou rúk. Táto teória však bola vyvrátená. Pozorovaním života veľkých ľudoopov sa zistilo, že pri svojej veľkej lenivosti najradšej sedávajú na jednom mieste medzi najobľúbenejšími rastlinami. Priťahujú si ich k sebe a trhajú si z nich, na čo majú chuť. Dlhé paže im to uľahčujú, takže pri tom nestrácajú energiu.

Tieto samotárske a veľmi plaché zvieratá žijú v malých rodinách. Samica rodí mláďa iba raz za osem až desať rokov. Mláďatá sú veľmi hravé a prítulné. Najvúčšie samce s výškou 180cm môžu dosiahnuť hmotnosť až 190kg. V porovnaní s ostatnými cicavcami sa orangután dožíva veľmi vysokého veku - až 60 rokov.




Dospelému samcovi sa vyvíjajú mäsité lícne záhyby (kalozity). Pomocou hrdlového vaku dokáže vydávať výhražný ťahavý zvuk. Vypustenie vaku sprevádza bublavé grganie. Jeho dunivý rev odraďuje iných samcov a naopak priťahuje samice.




Orangután je spomedzi ľudoopov najtajomnejším zvieraťom. Malajské slovo Orang utan znamená v preklade lesný muž. Existuje niekoľko správ, že v najodľahlejších oblastiach  Sumatry žije zatiaľ neznámy ľudoop príbuzný človeku. Dvojnohý ľudoop, nazvaný  Orang pendele (skrátene Orange), stále uniká výskumníkom do najneprístupnejších lesov a v rámci svojej komunity komunikuje zväčša pomocou mobilného telefónu. Podľa očitých svedkov vraj veľké množstvo Orange ľudoopov žije aj na území Slovenskej republiky.