Alternatívne zdroje energie

Spracovala Monika Štefková z 9. triedy

Geotermálna energia

Tento alternatívny zdroj energie súvisí s vysokou teplotou vnútri Zeme. Na každých 100m do vnútra Zeme stúpa teplota približne o 3°C. Na niektorých miestach vyteká zo Zeme horúca voda alebo uniká para. Energia z týchto zdrojov, geotermálna energia, sa používa na vykurovanie, ale aj na výrobu elektrickej energie. Známe sú horúce gejzíry na Islande. V Rejkjavíku sa viac ako 100 rokov vykurujú domy horúcou vodou z geotermálnych prameňov. Na SLovensku je okolo 20 oblastí, v ktorých možno využívať geotermálnu energiu. V Podunajskej nížine bolo urobených niekoľko vrtov do hĺbky až 2000m, pričom bola nameraná teplota vyvierajúcej vody až 94°C. Rovnako bohatá na geotermálnu energiu je aj Východoslovenská nížina s ešte vyššou teplotou vody.

Teplo zvnútra Zeme predtavuje bezpečnej a čistej energie, ktorá sa nazýva geotermálna energia. V niektorých častiach Zeme, napríklad na Islande či v Taliansku sa horúce horniny nachádzajú blízko povrchu. Vyhrievajú podzemnú vodu, ktorá často až vrie a premieňa sa na paru. Para a horúca voda sa vrtmi dostávajú na povrch a využívajú sa na výrobu elektrickej energie a na vykurovanie budov.

Teplo podzemných vôd sa využíva v kúpeľných mestách a obciach ako sú Piešťany, Sklené Teplice, Turčianske Teplice, Podhájska, Kováčová, Galanta, Bešeňová, Dunajská Streda a v mnohých obciach na Islande.

Obnoviteľné zdroje energie môžu nahradiť fosílne palivá, je však potrebné ešte veľa vykonať, aby sa stali ich skutočnu náhradou. Dnes existuje jediná cesta - šetriť energiou, aby bolo dosť času na zdokonalenie technológií využívajúcich obnoviteľné zdroje energie. O mnohých možnostiach vieme, efektívnejšie treba využívať dopravné prostriedky, zabrániť úniku tepla z bytov, zdokonaliť strojové zariadenia tak, aby účinnejšie využívali dodanú energiu a podobne. Perspektívne zdroje geotermálnej energie sa na Slovensku odhadujú na 890MW a zásoby na 2770MW.

Na Novom Zélande, na FIlipínach, v Kalifornii a v Mexiku postavili geotermálne elektrárne na miestach s prírodným únikom zemského tepla. Nedávy test jedného zdroja geotermálnej energie granitovej horniny ukázal, že 1980m pod Cambornom v Cornwalle vo Veľkej Británii dosahujú horniny teplotu okolo 70°C.

Slnečná energia


SLnečnou (solárnou) energiou možno ohrievať vodu, ktorá slúži napríklad na vykurovanie domov. Pomocou solárnych článkov možno slnečnú energiu premieňať na energiu elektrickú. Solárne svetlo spôsobuje vznik elektrického napätia. Solárne články slúžia ako zdroj energie pre väčšinu umelých družíc Zeme ale používajú sa aj v elektronických kalkulátoroch a hodinách. Prvá slnečná elektráre)n bola postavená v roku 1969 vo Francúzsku. Pri výrobe elktrickej energie sa využíva odraz slnečného svetla, ktoré zohrieva vodu a mení ju na paru.

Energia prúdiaceho vzduchu


Zo skúseností vieme, že veľkú pohybovú energiu má aj prúdiaci vzduch - vietor. Vietor možno využívať aj ako zdroj energie. Veľkú tradíciu využívania veternej energie majú v Holandsku a Dánsku, kde je počas roka priemerne 300 veterných dní. Výhodou veterných mlynov, čerpadiel a elektrární je, že neohrozujú životné prostredie, menia však ráz krajiny. Znamenajú tiež isté nebezpečenstvo pre sťahovavé vtáky. V Holandsku a Dánsku sa často využívajú veterné elektrárne s výkonom 55kW na výrobu elektrickej energie pre malé objekty, napríklad pre rodinné domy. Dnes sa moderné veterné turbíny zoskupujú do takzvaných veterných fariem a sú omnoho účinnejšie ako ich predchodca veterný mlyn. Silné pravidelné vetry môžu poháňať lopatky veterných mlynov. Môžu však otáčať aj lopatkami turbín a vyrábať elektrickú energiu. Tieto "moderné mlyny" môžu mať rozličné tvary.