Zdroje a energia

Spracoval Ján Hajdúch z 9. triedy

Medzi tradičné zdroje energie patria fosílne palivá. Väčšina elektrickej energia sa vyrába v tepelných elektrárňach spaľovaním uhlia, ropy alebo zemného plynu. Pri tejto výrbe el. energie sa znečisťuje životné prostredie a fosílne palivá sa postupne vyčerpávajú.

Poznáme však aj viacero spôsobov, ako získať elektrickú energiu bez znečisťovania životného prodtredia.

Vodná energia
Elektrická energia sa vyrába tak, že sa prehradí jazero alebo rieka a voda sa prpúšťa cez turbíny, ktoré vyrábajú el. energiu.

Užitočné vodopády
Energia duniacich vôd Niagarských vodopádov sa využíva od roku 1891. Valiaca sa voda dopadá na obrovské lopatky turbíny a roztáča ich. Turbína otáča hriadeľom, ktorý poháňa generátor. Generátor vyrába elektrickú energiu.



Energia morských vĺn
Dá sa využiť na pohon malých turbín inštalovaných na povrchu mora. Tie sa pôsobením morských vĺn rytmicky otáčajú. Tento rytmický pohyb je prevedený na hriadeľ generátora.

Energia morského prílivu
Využíva sa tak, že sa prehradí ústie rieky do mora a voda tak môže pretekať cez turbíny počas prílivu i odlivu.

Veterná energia
Využíva sa v obrovských turbínach v tvare vrtule. Turbíny sa často stavajú vo veľkom počte a vytvárajú tzv. veterné farmy.

Geotermálna energia
Teplo zvnútra Zema sa využíva na ohrev vody pre vykurovanie a na získanie vodnej pary, ktorá potom poháňa turbíny generátora.

Slnečná energia
Slnečné žiarenie sa v solárnych článkoch vyrobených z tenkých vrstiev kremíka premieňa na elektrickú energiu. Odraz slnečného svetla zohrieva vodu a mení ju na paru. Prvú slnečnú elektráreň na svete postavili v roku 1969 vo Francúzsku. Pred slnečnou elektrárňou je postavených 63 menších plochžch zrkadiel, ktoré odrážajú slnečné lúče na hlavné zrkadlo.