Kométy

Spracovala Jana Sárená z 8.A triedy

Väčšina z miliárd komét v Slnečnej sústave sa nachádza v jej vzdialených oblastiach, ale niektoré sa pohybujú po dráhach, na ktorých sa priblížia k Slnku a môžu tak vytvárať úchvatné úkazy na nočnej oblohe. Kométy majú jadro, zložené z ľadu a prachu s priemerom zvyčajne 20km. Počas priblíženia k Slnku sa jadro odparuje a vzniká žiariaca koma a dlhý chvost.

Koma

Koma je žiariaci oblak prchu a plynu, obklopujúci jadro kométy. Vytvára sa odparovaním kometárneho ľadového jadra pri priblížení k Slnku.

Chvost kométy

Keď sa kométa priblíži k Slnku, jadro sa zahrieva a odparuje sa. Okolo jadra vzniká koma. Výtrysky z jadra unášajú prach a plyn do okolitého priestoru a vytvárajú "chvosty", ktoré niekedy môžu byť oddelené.

Plynný chvost, žiariaci modro, smeruje priamo od Slnka, pretože na jeho častice pôsobí tlak fotónov vyžarujúcich zo Slnka.

Prachový chvost, žiariaci žlto, je tiež ovplyvňovaný tlakom žiariaceho svetla. Avšak vplyv gravitačnej sily Slnka na prachové častice sa prejavuje silnejšie, než u molekúl plynu. Takže prachový chvost je zľahka zakrivený.

Keď sa jadro začne od Slnka vzďaľovať, tlak fotónov spôsobuje, že chvosty smerujú dopredu v smere pohybu kométy.

Aktivita jadra rýchlo slabne, chvosty sú menšie a kométa sa stáva opäť len "špinavou snehovou hrudou".

Opikovo-Oortov oblak

Väčšina komét leží v Opikovo-Oortovom oblaku, čo je veľká guľovitá oblasť s priemerom asi 200 tisíc astronomických jednotiek (AU), obklopujúca obežné dráhy planét slnečnej sústavy. Obsahuje asi 10 biliónov komét, ktorých celková hmotnosť je trojnásobkom hmotnosti Zeme. Kuiperov pás je tiež súčasťou oblaku. Je to menšia diskovitá oblasť obsahujúca skupinu komét. Opikovo-Oortov oblak je pomenovaný po astronómoch Ernestovi Opikovi a Janovi Oortovi.

Astronomická jednotka (AU)

Je definovaná ako stredná vzdialenosť Zeme od Slnka a jej hodnota je 149597870km (približne 150 miliónov km). Používa sa pri meraní vzdialeností v Slnečnej sústave. 63240 AU je jeden svetelný rok (LY), vzdialenosť, ktorú prekoná svetlo šíriace sa vo vákuu rýchlosťou 300000km/s za čas 1 rok.

Halleyova kométa

Je to krátkoperiodická kométa s dobou obehu asi 76 rokov. Najbližšie k Slnku sa pohybuje medzi obežnými dráhami Merkúra a Venuše, najďalej leží za obežnou dráhou Neptúna. Je to jediná kométa, ktorej jadro bolo vyfotografované. V roku 1986 kométu skúmalo päť sond a jedna z nich, Giotto, ponúkla kvalitné snímky jej jadra. Krátkoperiodické kométy majú obežnú dobu okolo Slnka kratšiu ako 200 rokov. Dlhoperiodické kométy majú obežnú dobu od 200 rokov až po niekoľko miliónov rokov.

Kométa Shoemaker-Levy

Kométy v Opikovo-Oortovom oblaku môžu byť od Slnka vzdialené až 2 LY (svetelné roky). Gravitačné pole blízkych hviezd môže niekedy kométu "postrčiť" bližšie k Slnku. Keď je kométa vnútri Slnečnej sústavy, môže ju tiež ovplyvniť gravitačné pole plynných obrov (Jupiter, Saturn, Urán). V roku 1992 pritiahlo silné gravitačné pole Jupitera kométu Shoemaker-Levy. Po priblížení sa kométy k Jupiteru, bola kométa gravitáciou Jupitera roztrhaná a v roku 1994 bolo 21 úlomkov jej jadra pozorovaných pri vstupe do atmosféry tejto gigantickej planéty.

Životnosť komét

Pri každom prechode okolo Slnka sa časť hmoty kométy vyparí. Krátkoperiodické kométy majú spočiatku veľmi jasný chvost, ale pri každom priblížaní sa k Slnku strácajú časť materiálu a ich chvost sa stáva menej nápadným. Niektoré kométy boli pred svojim rozpadom viditeľné len raz, ale typická životnosť krátkoperiodických komét je asi 10000 rokov. Obežné doby dlhoperiodických komét sú obvykle tisíce až milióny rokov a ich životnosť je teda tiež omnoho väčšia než u krátkoperiodických komét.

Tunguzská explózia

Ráno 31. júna 1908 došlo v Tunguzskej oblasti na Sibíri k mohutnému výbuchu. Obyvatelia v okruhu až 500km pozorovali jasne žiariaci bledomodrý objekt, ktorý pri explózii vytvoril ohnivú guľu podobnú bolidu, jasnejšiu ako Slnko. Výbuch spustošil oblasť s priemerom približne 80km. Vedci sa domnievajú, že explóziu spôsobilo malé jadro kométy alebo planétka.

Bolid

Bolid je veľmi jasný meteorit. Často je po jeho pozorovaní počuť detonáciu rázovej vlny (sonický tresk), svedčiaci o veľkej energii a rýchlosti vyššej ako je rýchlosť zvuku. Časť bolidu môže dopadnúť na povrch ako meteorit.