Február 2014

Svätého Valentína sme oslávili aj v škole

Svätý Valentín je patrónom manželov, zaľúbencov a snúbencov. My sme si ho pripomenuli v 7. a 8. ročníku tvorbou holubičiek a srdiečok , ktoré žiaci venovali svojim mamičkám, ockom, ale aj svojim priateľom. Pri tejto príležitosti chcem spomenúť legendu, ktorá sa viaže na tento sviatok: "Valentín bol rímsky kňaz z 3. storočia, ktorý odmietol poslušnosť cisárovi Claudiovi II. Podľa cisára mladí muži boli lepšími bojovníkmi, ak neboli ženatí a tak zakázal manželstvo. Valentín však aj naďalej tajne oddával mladých zaľúbencov. Keď to Claudius zistil, dal ho popraviť." Nezabúdajme každý deň prejaviť najbližším, svoju lásku a náklonnosť, nielen na sviatok sv. Valentína.

Mgr. Sárená

Národný týždeň manželstva 2014

V dňoch od 10. do 16. februára 2014 sa pod záštitou manželky prezidenta Slovenskej republiky, pani Silvie Gašparovičovej, konal Národný týždeň manželstva. Je to celosvetová kampaň na podporu manželstva. Na Slovensku sme sa s ňou stretli už po štvrtýkrát. "Národný týždeň manželstva je oslava manželského vzťahu. V súčasnej spoločnosti vidíme veľa zlých príkladov vzťahov a často sa ľudia vystatujú svojím sebeckým, arogantným životným štýlom. Tento týždeň je teda dobrou príležitosťou pripomenúť si, podporiť a obnoviť to vzácne, čím je pre každého z nás manželstvo. Národný týždeň manželstva je teda obdobie, počas ktorého si môžeme viac všímať a oceňovať svoje manželstvo tak, aby rástlo, rozvíjalo sa a nie upadalo. Je to čas viac hovoriť o dobrých príkladoch, fungujúcich manželstvách, ktoré prinášajú radosť, naplnenie a bezpečie."

Logo tohtoročného týždňa sme si podľa predlohy vyrobili spolu so siedmakmi. Symboly tohto roka sú: srdce symbolizujúce lásku; slnko ako vernosť; loď je symbolom rodiny a dom, ktorý je znakom bezpečia. Žiaci zo siedmej a ôsmej triedy mali možnosť nakresliť na danú tému aj prácu, ku ktorej mohli napísať motto alebo nejaký výrok. Neskôr sme spolu plagát aj výkresy vystavili na hlavnú chodbu, aby aj iní žiaci mali možnosť prezrieť si tvorbu spolužiakov.

Mgr. Sárená

Proforient

Denne počúvame informácie o zamestnanosti či nezamestnanosti, o rekvalifikačných kurzoch a možnostiach uplatnenia svojich schopností a vedomostí v praxi.

Pre mladého človeka sú to informácie dôležité, ale nápomocné až vtedy, keď objaví v sebe kvality a schopnosti, podľa ktorých sa môže orientovať. V tomto je pre našich žiakov 8. roč. veľmi vhodné testovanie PROFORIENT, ktoré každoročne uskutočňuje CPPPaP v Dolnom Kubíne. V našej škole sa toto testovanie uskutočnilo dňa 6. februára 2014 a zúčastnilo sa ho 36 žiakov 8.A a 8.B triedy. 18 rodičov využilo možnosť zúčastniť sa na záverečnom vyhodnotení.

Veríme, že na základe získaných informácií si naši žiaci vyberú pre seba vhodné stredné školy a po ich absolvovaní sa vydajú tou správnou cestou života za svojimi úspechmi.

Mgr. Natália Domáňová, VP

Okresné kolo Dejepisnej olympiády

Dňa 11.2. 2014 sa na ZŠ P. Škrabáka konalo okresné kolo Dejepisnej olympiády. Našu školu reprezentovali 2 žiaci: Michaela Maxoňová z 8.B triedy, ktorá sa v kategórii D umiestnila na 1. mieste a postupuje do krajského kola a Karol Viglaš z 8.B triedy v kategórii D získal 2. miesto. Žiakov pripravovala p.uč. Kantárová Mária. Súťažiacim k pekným výsledkom blahoželáme a Michaele Maxoňovej v krajskom kole držíme palce.

Mgr. Kantárová Mária