September 2013

Škola znova ožila

Školský rok opäť začal a žiaci sa po dlhom čase opäť stretli so svojimi učiteľmi, ale aj kamarátmi. Ani tento rok nezaostával a začal sa tak, ako sa patrí – svätou omšou. Triedni učitelia si vyzdvihli svojich, už o rok starších žiakov, na školskom dvore a ponáhľali sa do kostola. Duchovný otec Mgr. Stanislav Kaník povzbudil žiakov slovami: „Pomôž si človeče, aj Pán Boh ti pomôže,“ čím motivoval nás všetkých, či už do práce alebo do školy. Potom sa žiaci zišli v telocvični, kde nový školský rok oficiálne otvorila pani riaditeľka Mgr. Monika Oklapková, ktorá priala žiakom a učiteľom všetko dobré, veľa síl do učenia a do nových súťaží. Samozrejme naši milí deviataci nezabudli privítať milou kytičkou prváčikov, ktorí len nesmelo stáli vedľa rodičov. Žiakov privítali aj pán zástupca PaeDr. Karol Pauchly, pán starosta Ing. Milan Maxoň a poslankyňa obecného zastupiteľstva pani Margaréta Brunčáková. Deviataci ich odmenili kyticou kvetov.

Po príhovore sa žiaci rozišli do svojich nových tried a zvítali sa s triednymi učiteľmi.

triedy

Mgr. Terézia Sárená

Poobedňajšie aktivity v škole

Deti si mohli aj tento rok vybrať z ponuky rôznych záujmových útvarov. Žiaci odovzdali vzdelávací poukaz vedúcim krúžkov. Na výber boli nasledovné krúžky: Vybíjaná pre dievčatá, krúžok vedie p. uč. Mgr. Mária Kantárová; krúžok Zahrajme sa s angličtinou, ktorý vedie Mgr. Terézia Sárená; krúžky Matematika okolo nás a Zaujímavá chémia, ktoré vedie Mgr. Miroslava Šimková; krúžok Športové hry pre chlapcov, ktorý vedie Mgr. Pavel Babic; krúžok Počítače pre I. stupeň, ktorý vedie Mgr. Mária Sopková; Športovo-turistický krúžok je pod vedením Mgr. Jarmily Meľovej; Zumbu si možete zatancovať s Mgr. Martinou Mišalovou; krúžok Angličtina hrou vedie Mgr. Michaela Bakošová; Tanečný krúžok s pani učiteľkou Mgr. Elenou Stacherovou; Biblický krúžok s Ing. Máriou Viglašovou a Poľovnícky krúžok s pánom Jurajom Langom.

Mgr. Terézia Sárená

Chlebnické krpčeky

V decembri minulého roku prijala Základná škola s materskou školou v Chlebniciach výzvu na realizáciu projektu a poskytnutie dotácie zo Žilinského samosprávneho kraja. Dotáciu mali možnosť získať právnické a fyzické osoby, ktoré majú sídlo alebo trvalý pobyt na území Žilinského samosprávneho kraja a súčasne na jeho území rozvíjajú významné aktivity v oblasti školstva a vzdelávania, záujmovo-umeleckej činnosti a kultúrnych aktivít, športu a telovýchovy, zdravotníctva, sociálnych služieb, charity, verejnoprospešných aktivít a pod. Maximálna výška poskytnutej dotácie predstavovala 1300 eur. V mesiaci marec 2013 prijala Základná škola s materskou školou schválenie poskytnutia dotácie pre projekt „Chlebnické krpčeky“ vo výške 400 eur. Na základe tohto podnetu z poskytnutých finančných prostriedkov zakúpila krpce a dievčenské sukne. Blúzky a šaty financovala Základná škola s materskou školou v hodnote 900 eur. Zakúpené detské kroje majú slúžiť pri rôznych školských, spoločenských a obecných podujatiach a aktivitách, ako aj reprezentácii školy a obce.

Mgr. Elena Stacherová

Svetový deň mlieka v školách

Žiaci, odetí v bielom s mliečnymi produktmi v rukách, si 27. septembra pripomenuli Svetový deň mlieka v školách. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách a príležitosť rôznymi aktivitami si pripomenúť to, ako zvýšiť povedomie žiakov, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti.

S danou problematikou sa žiaci najprv oboznamovali na triednických hodinách formou rozhovoru. Všetky svoje získané poznatky potom využili pri tvorbe projektov, ktoré zdobia vestibul našej školy.

Žiaci prvého stupňa spolu s pani učiteľkou si vyučovací proces prispôsobili práve tejto téme. Na jednotlivých hodinách sa rozprávali o mlieku a mliečnych výrobkoch, o ich význame pre naše zdravie. Na matematike sa učili ako nakupovať mliečne výrobky, na slovenskom jazyku vytvárali krátke básničky, ku ktorým dokreslili aj pekné obrázky, z ktorých mali obrovskú radosť.

Aby sme sa o mlieku len nerozprávali, ale niečo pre naše zdravie aj urobili, tak nám hlavná kuchárka pani Suľová pripravila mliečnu desiatu a na obed si žiaci pochutnali na pohári plného výživného mliečka.

Ako to všetko prebiehalo a aká bola nálada, môžete si pozrieť vo fotoalbume.

Takže na zdravie a s mliekom zvlášť!

Mgr. Michaela Bakošová