December 2011

Predvianočný čas v našej škole!

Vianoce, sviatky, na ktoré sa teší každý z nás, sú už za dverami. O spríjemnenie predvianočných chvíľ na našej škole sa postarali žiaci VIII. ročníka. Počas vyučovania spolu s pani učiteľkami vytvárali adventné vence, ktoré zdobia chodbu školy. Vyzdobené okná nám aspoň z časti pripomínajú snehové vločky, na ktoré sa už všetci veľmi tešíme!

Školské kolo Pytagoriády

V dňoch 7. - 8. decembra 2011 prebiehalo školské kolo Pytagoriády, v ktorom žiaci riešili 15 matematických úloh.

V kategórii mladších žiakov si svoju matematickú bystrosť otestovalo 23 žiakov, najúspešnejšou riešiteľkou sa stala Aďka Maslíková zo 4. ročníka.

V kategórii starších žiakov súťažilo 19 žiakov. Úspešným riešiteľom sa stal : Karol Viglaš zo 6.B, darilo sa aj siedmakom : Monike Stacherovej, Jánovi Ferančíkovi a Jánovi Moresovi.

Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a úspešným riešiteľom GRATULUJEME!

Dopravná výchova a šikanovanie

12.12.2011 navštívil našu školu príslušník policajného zboru Mgr. Tibor Šándor. Žiakom 3. a 4. ročníka rozprával o bezpečnosti na cestách. Starším žiakom 8. a 9. triedy hovoril o šikanovaní ako o priestupku voči občianskemu právu. S touto témou pokračoval na porade pedagogických pracovníkov a v popoludňajších hodinách bol pozvaný na rodičovské združenie žiakov 9.ročníka.

Piataci našej školy

Žiaci 5. ročníka si 15. decembra 2011 vyskúšali svoje sily v súťaži Pretláčanie rukou. Podľa pravidiel "každý s každým" si po napínavých zápasoch v kategórii chlapcov vybojoval prvenstvo Marek Puňák. Medzi dievčatami sa víťazkou stala Natália Ťapajnová.

Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a veríme, že svoju silu budú užitočne využívať.

Pomôž Afrike!

Pod týmto názvom sa niesol benefičný koncert venovaný na podporu deťom v Afrike, ktorý sa uskutočnil 18. decembra 2011 v kostole Nanebovzatej Panny Márie v Chlebniciach. Motiváciou k jeho realizácii je pôsobenie nášho rodáka pátra Františka Kantára práve v tejto krajine. Cieľom projektu bolo priblížiť momentálnu situáciu a problémy, ktoré sa tohto kontinentu dotýkajú. Účinkujúci, žiaci Základnej školy s materskou školou Chlebnice spolu s hudobnou skupinou RELAX /Pavol Furiel, Martin Furjel, Marek Stachera, Marek Štrbavý, Pavol Kadučák/, vystúpili okrem našej obce aj v obci Pucov. Výťažok z obidvoch koncertov bol venovaný deťom do jedného z afrických sirotincov. Všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o túto peknú vec, ďakujeme!

Popoluška

Dňa 19. decembra 2011 sa predstavilo na našej škole divadlo Clipperton. Mladí herci z Banskej Bystrice vystúpili so známou rozprávkou Popoluška v trochu nezvyčajnom ale zato zábavnom prevedení.

Nové dataprojektory v triedach

V mesiaci december sa ukončilo inštalovanie dataprojetorov s premietacími plátnami do všetkých tried našej školy. Súčasťou je aj internetové pripojenie. Cieľom tejto inovácie je zefektívniť vyučovací proces nielen zo strany učiteľa, ale aj zo strany žiakov, či už vlastnými prezentáciami alebo inými príspevkami vo vyučovacom procese.

Technické vybavenie tak umožní učiteľom využívať poznatky a praktické skúsenosti, ktoré získavajú formou rôznych vzdelávacích projektov a školení. Jednými z nich je aj národný projekt Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných a stredných školách, ktoré absolvuje väčšina našich pedagógov, ale aj štúdium cudzích jazykov a iné.

Veríme, že využitie IKT bude pre obe strany efektívne a dostatočne motivujúce.

Posedenie pri stromčeku

Pár dní pred začiatkom vianočných sviatkov sa priestory telocvične rozžiarili tou pravou vianočnou atmosférou. Blížiace sa narodenie Ježiša Krista nám približoval maľovaný betlehem v životnej veľkosti, ktorého tvorcom je pán Benedikt Suľa. Nechýbal ani pestro vyzdobený vianočný stromček, pod ktorým sa stretli deti našej školy, aby si spoločne spríjemnili posledné chvíle pred blížiacimi sa vianočnými prázdninami. Pozvanie k sledovaniu vianočného programu prijali aj starosta našej obce Ing. Milan Maxoň a predsedníčka ZRPŠ pani Margaréta Brunčáková. Program otvorili tí najmilší, škôlkari. Žiaci základnej školy priniesli pod stromček nielen vinše, básne a piesne, ale aj divadelné predstavenie Statky zmätky a historický príbeh sv. Alžbety Uhorskej. Nechýbali ani mažoretky, či žiaci s hrou na hudobné nástroje. Záver programu patril najkrajšej kolede. Slová "Tichej noci" odzneli v troch jazykoch. Pani riaditeľka Mgr. Monika Sojčáková všetkým účinkujúcim poďakovala a popriala pokojné vianočné sviatky prežité v kruhu rodiny.