Práca na breadboarde (kontaktné pole) je síce zaujímavá, ale ak chceme napr. vytvoriť nejakého mobilného robota, bolo by vhodnejšie mať mikrokontrolér spolu s ďalšími súčiastkami (napájací obvod, ovládač motorov, indikačné LED, tlačidlá, ...) na jednej doske plošného spoja. Podľa uváženia na vlastnú vývojovú dosku môžeme umiestniť aj ďalšie časti, napr. snímače.
Schémy zapojení a návrhy dosiek plošných spojov boli vytvorené v programe Eagle 6.1.0. 3D vizualizácie dosiek plošných spojov boli realizovaná v programe POV-Ray 3.62.
Na doske sa nachádza napájací obvod (stabilizácia +5V), dve programovateľné tlačidlá a dve programovateľné LED.
Na doske sa naviac nachádza aj obvod ovládača motorov (H-bridge).
Samostatný modul obvodu ovládača motorov (H-bridge).
Snímač deteguje prekážku na základe odrazu infračervených lúčov. Ako vhodná prekážka môže byť akákoľvek svetlá plocha, napr. papierová krabica, biela tehla a pod. Čierny látkový záves nie je vhodná prekážka na testovanie.
Sledovanie čierenj čiary na bielom podklade je častá úloha pre mobilného autonómneho robota. Na spodnej strane je v rade niekoľko vysielacích IR LED diód a prijímacích IR fototranzistorov. Snímač využíva rôznu odrazivosť infračerveného svetla od rôzne sfarbeného povrchu. Na vrchnej strane (druhá DPS) je analógový signál z fototranzistorov porovnávaný s úrovňou nastavenou pomocou trimra a výsledný digitálny signál udáva, kde (pod ktorým zo smňnímačov) sa nachádza čierna čiara.
Rôzne modifikácie vyššie uvedených vývojových dosiek sme prakticky využili pri konštrukcii robotov v rokoch 2011-2013.
PaedDr. Karol Pauchly, ZŠ s MŠ Chlebnice, október 2014