Február 2012

Karneval

Tak, ako každý rok, aj tento raz žiaci 9.ročníka pripravili karneval. 10. februára sa kultúrne stredisko naplnilo žiakmi so zaujímavými maskami. Pripravená bola aj bohatá tombola. Účasť žiakov všetkých ročníkov bola vysoká a všetci si užili veľa zábavy.

Trenčiansky robotický deň TRD 2012

Dňa 15. februára 2012 sme sa zúčastnili medzinárodnej robotickej súťaže v Trenčíne a zároveň sme im aj priniesli trošku snehu zo severu. Súťaž sa konala v priestoroch výstaviska EXPO Center (juhovýchodne od železničnej stanice), v hale, ktorú zrejme začali vykurovať až so začiatkom súťaže. Našu školu reprezentoval žiak VIII. ročníka Milan Šnapko v kategóriách Driver A a Driver B. Úlohou Milanových robotov bolo čo najrýchlejšie prejsť súťažnú bielu trať vyznačenú čiernymi okrajmi. V kategórii B trať naviac komplikovali prekážky ako mostík s prevýšením a piesok. Konštrukcia robota preto musela byť navrhnutá tak, aby sa robot nezahrabal do piesku. Potešujúce je, že všetky naše jazdy boli úspešné, ako Lego robota, tak aj robeného maličkého "Ložiskáča jednotranzistorového". Bližšie informácie, časový harmonogram, pravidlá súťaže a dúfam, že v dohľadnej dobe aj celkovú výsledkovú tabuľku s časmi jednotlivých robotov možno nájsť na stránkach http://www.trencianskyrobotickyden.sk.

V rámci TRD 2012 prebiehali aj vedecko-technické prednášky, ktoré sa žiaľ časovo prekrývali s vlastnou súťažou a tak sme z nich nevideli a nepočuli vôbec nič. Tešili sme sa na prednášky o nanotechnológiách, hyperpriestore, nuž možno nabudúce na nejakom inom podujatí. V krátkych prestávkach medzi našimi jednotlivými jazdami sme si poprezerali prezentácie Žilinskej univerzity a pozreli robotický futbal tímu TUKE Robotics.

Po skončení vlastnej súťaže sme zvažovali, či sa ponáhľať na vlak domov, alebo zostať na vyhodnotenie o 13:00 už v inej, vykúrenej hale. Nakoniec sme zostali a dobre sme urobili. Aj sme sa vyhriali, aj sme 45 minút popočúvali čelných predstaviteľov politického a firemného prostredia regiónu a tak sme sa dozvedeli, že sme vlastne na náborovej výstave Stredoškolák, bývalý Učeň. Milan sa aj pýtal, či sme správne na tom vyhodnotení robotickej súťaže. O 13:45 konečne vyhlásili aj výsledky jednotlivých kategórií súťaže TRD 2012. Milan Šnapko obsadil tretie miesto v náročnejšej kategórii Driver B. Srdečne mu gratulujeme a držíme palce do ďalších robotických súťaží vo Viedni, Sabinove a Bratislave.

PaedDr. Karol Pauchly

Hudobné prehrávky žiakov našej školy

Dňa 8. 2. 2012 sa obecná sála v Chlebniciach zaplnila žiakmi našej školy. Pod vedením pánov učiteľov Kubasa, Regulyho, Jarolína, Balekovej a Matúšovej ZUŠ v Nižnej ukázali, čo sa za prvý polrok naučili. Predstavili sa s hrou na husle, gitaru, flautu a akordeón. Nechýbalo ani vystúpenie z tanečného odboru, ktorí navštevujú už tí najmenší, škôlkari. Vystúpenie spestril tanečný súbor ZUŠ v Nižnej, ktorý vedie pán učiteľ Jarolín.

Karneval v Materskej škole

Ako po iné roky, aj tento rok si škôlkari spolu s pani učiteľkami pripravili pekné popoludnie. Dňa 9. 2. sa priestory školskej jedálne zaplnili veselými deťmi a krásnymi maskami. Pripravené boli súťaže, ako hod loptičkou, skákanie na fit lopte, či vo vreci. Zabávali sa naozaj všetci. Nechýbalo ani občerstvenie a dobrá hudba do tanca.

Vystúpenie mladých tanečníkov

V spolupráci so ZUŠ v Nižnej sme sa dňa 23. 2. 2012 zúčastnili tanečného vystúpenia, v ktorom sa predstavili študenti banskobystrického konzervatória. Predstavili ukážky rôznych žánrov, od baletu po moderný tanec. Medzi tanečníkmi boli odrastenci aj terajšej ZUŠ Nižná. Tí, ktorí majú tanec radi a majú záujem sa tancu venovať aj naďalej, si prišli na svoje.

Hviezdoslavov Kubín