September 2011

September 2011 - Vítame prváčikov!

Tento školský rok sme privítali 16 prváčikov.12 chlapcov /Bača Oliver, Durčák Timotej, Furjel Roman, Gočál Kristián, Klocháň Tomáš, Klocháň Vojtech, Meľo Rastislav, Michalka Milan, Staš Dominik, Straka Tadeáš, Strapec Jozef, Štefka Tadeáš/ a 4 dievčatá /Dulačková Erika, Spišiaková Nikola, Suľová Nina a Špavorová Kristína/ .

So školou sa skamarátili veľmi rýchlo. Veď ju spoznávali už ako predškoláci, keď so svojimi pani učiteľkami cvičili v telocvični, alebo navštívili svojich starších kamarátov prvákov. Dnes sú to už oni sami, ktorí spolu so svojou pani učiteľkou precestujú zázračnú krajinu čísel a písmen. Na tejto ceste im chceme popriať veľa pekných zážitkov, ktorými obohatia v prvom rade seba a aj tých ostatných.

Zuberec exkurzia

Žiaci 2. a 4. ročníka spolu so svojimi triednymi pani učiteľkami strávili 27. 9. 2011 nevšedné dopoludnie na Skanzene v Zuberci. Dozvedeli sa o živote predkov, ich spôsobe života, videli, ako sa deti niekedy učili v škole. Tiež navštívili kostol sv. Alžbety, ktorý bol prenesený zo Zábreže a bol postavený v 15. storočí.

Mgr. Jarmila Meľová

Literárny cestopis Oravy

Ako každý rok, aj v tomto školskom roku sme sa rozhodli obohatiť vyučovanie SJL na II. stupni o niekoľko zaujímavých akcií.

Pre žiakov 5. roč. sme dňa 29. septembra 2011 zorganizovali exkurziu na miesta, ktoré sú úzko spojené so životom literárnych dejateľov - oravských rodákov. Mená ako P. O. Hviezdoslav, M. Kukučín, J. Matuška, M. Figuli či T. H. Florin poznajú mnohé generácie.

To, že rodičia majú veľké pochopenie a záujem o vzdelávanie svojich detí sa potvrdilo 100% účasťou našich žiakov 5.A a 5.B, ktorí navštívili Hájovňu pod Babou horou, Artikulárny kostol v Leštinách a rodný dom M. Kukučína v Jasenovej.

Všetky zážitky umocnilo pekné jesenné počasie, ktoré nás celou cestou sprevádzalo. Veríme, že tento deň bude pre všetkých nezabudnuteľný.

Mgr. Natália Domáňová

Pozorovanie vtáctva

Dňa 30. septembra 2011 priaznivé počasie babieho leta umožnilo pozorovanie vtáctva žijúceho na ostrove Oravskej priehrady a na brehoch mŕtveho ramena Čiernej Oravy v poľskej Veľkej Lipnici. Trasu exkurzie naplánoval p. RNDr. Dušan Karaska, krorý žiakom 9. ročníka zaujímavo priblížil život a spôsoby ochrany vtáctva.