Október 2017

Bezpečnosť na cestách v MŠ

Dňa 10.10.2017 nás navštívil kpt.Mgr. Tibor Šándor, ktorý nás zoznámil s bezpečnosťou na cestách a samozrejme aj na chodníku. Táto téma nám korešpondovala aj s našou témou týždňa, takže deti naživo komunikovali s ujom policajtom o doprave. Pán policajt aj so svojím kolegom návštevu oživili hudbou a porovnali harmóniu hudby so správaním sa na ceste, jednoducho všade by to malo ladiť, či na ceste, či v hudbe a samozrejme aj medzi ľuďmi. Deťom sa prezentácia páčila a obohatili sa aj o kultúrny zážitok. Na záver sme si aj spoločne zaspievali a zatancovali.

M.Furjelová zást. MŠ Chlebnice

Vietnam – brána do Indočíny

Opäť po roku sme sa 10. októbra 2017 v Dolnom Kubíne zúčastnili vzdelávacieho programu Svet okolo nás. Tentokrát nám pootvoril bránu do Indočíny. Prostredníctvom filmového plátna sme sa vydali na cestu do neobyčajného Vietnamu. Spoznali sme krásu vápencových hôr, starobylú cisársku citadelu, technológiu výroby hodvábu, atmosféru plávajúcich trhov i pohostinnosť etnických menšín.

V závere sa naši žiaci 6., 8. a 9. ročníka v diskusii s moderátormi dozvedeli aj rôzne zaujímavosti zo zákulisia prípravy tohto unikátneho projektu. Plní nezabudnuteľných zážitkov sa už teraz tešíme na ďalší diel.

Svetový deň potravín

Pri príležitosti Svetového dňa potravín sme v týždni od 16. do 19. októbra 2017 pripravili pre žiakov 2. stupňa ZŠ rôzne aktivity zamerané na využívanie sezónnych potravín dopestovaných v našom regióne.

Žiaci si prakticky vyskúšali rôzne spôsoby spracovania ovocia, napr. zaváranie a sušenie jabĺk. Neváhali ani s pečením voňavého jablkového koláča. Pochutnali si aj na ovocnom šaláte s trochou exotiky. Atmosféra v školskej kuchynke sa všetkým veľmi páčila.

Veríme, že si žiaci aj týmto spôsobom uvedomia veľké výhody vlastného dopestovania zdraviu prospešných potravín.

Exkurzia do Oravskej galérie a Florinovho domu

Dňa 5. 10. 2017 sme navštívili Oravskú galériu a Florinov dom v Dolnom Kubíne.Cestovali sme spojovým autobusom.Vo Florinovom dome bola výstava predmetov domácnosti, ktoré používali naši starí rodičia.Videli sme tam starý televízor, fľašu "sifónku" a miestnosť spisovateľa Florina.

V Oravskej galérii ma zaujala výstava umelca Andyho Warhola. Bolo tam jeho vysvedčenie z vysokej školy,zlaté okuliare a vzácne obrazy .Tiež sme obdivovali dielo rezbára Štefana Siváňa z Babína.Najviac sa mi páčili drevené sochy, včelie úle a Betlehem.Po peknom dopoludní sme sa plní zážitkov vrátili domov.

Ján Kantár, 6.ročník, upravila Mgr. R.Kadučáková

Medzinárodný deň ovocia a zeleniny

Šestnásty október je medzinárodným dňom ovocia a zeleniny. Zelenina a ovocie sú veľmi dôležité pre organizmus detí. Nezabudli sme na to a spolu s deťmi sme sa hrali zeleninové pexeso, tvorili sme krásne misy s ovocím a maľovali ovocie farbičkami. Žiaci boli nadšení. Dokonca si mnohí doniesli aj na desiatu ovocie alebo zeleninu a nezabudli sa s tým pochváliť nielen spolužiakom, ale aj vyučujúcim. Nakoniec sme pripomenuli žiakom, nech ich desiatu tvorí každý deň aspoň kúsok ovocia alebo zeleniny.

Deň starých rodičov

Dňom starých rodičov sa stal ôsmy október. Nielen v tento deň, ale aj po iné dni by sme si mali spomínať na našich starých rodičov, babky a dedkov. Sú alebo boli veľmi dôležitou súčasťou nášho života. Na vyučovaní sme si na nich spomenuli a vytvorili sme ďakovné listy s animáciami a vlastnoručnými poďakovaniam žiakov. Tie zneli: " Ďakujeme im za lásku, vďačnosť, porozumenie, pochopenie, trpezlivosť, za teplé buchty, za to,že ste ma naučili rúbať drevo, piecť koláče,...

Ďakujeme im za to, že sú.

Cirkus Jacko u nás

Dňa 26. októbra nás navštívil ukrajinský cirkus Jacko. Prevažne ruskí artisti predviedli v priestoroch telocvične úžasnú šou. Dokázali zaujať nielen školkárov, ale aj najstarších, deviatakov. Deti neodmietli ponuku artistov a pripájali sa v priebehu šou do určitých scénok. Samozrejme boli vždy odmenení potleskom divákov.

Napätie striedali vtipné vystúpenia zebry a klauna. Spolu so žiakmi dúfame,že nás čoskoro opäť navštívia a potešia novým vystúpením.