Apríl 2018

Moja desiata

Pri príležitosti Svetového dňa zdravia (7.4.) si siedmaci na hodine biológie sami pripravovali desiatu. Chuť do prípravy im nechýbala. V lievancoch, palacinkách, pudingu, či špagetách sa objavili nevyhnutné bielkoviny, zdravé sacharidy, energeticky výdatné tuky i nenahraditeľná vláknina s vitamínmi. Všetko potrebné pre ich zdravý rast. V praktickom vyučovaní fantázia spolu so zábavou dostali zelenú. A tu sú ich chutné dielka.

(mš)

Istrobot 2018

V dňoch 13. až 15. apríla 2018 sme sa zúčastnili medzinárodnej súťaže v robotike Istrobot. Súťaž sa koná na FEI STU v Bratislave. Našu školu reprezentovali žiaci navštevujúci krúžok Rduino - konštrukcia a programovania robotov Peter Ďuroň a Martin Šimko v kategórii Stopár. Úlohou robota je v čo najkratšom čase prejsť dráhu vyznačenú čiernou a farebnou čiarou a prekonať nástrahy ako je prerušenie čiary, prekážka na čiare rozdvojenie čiary, záves, rampa alebo "olejová" škvrna. Podrobné pravdlá, ako aj ďalšie informácie sú uvedené na stránkach súťaže http://www.robotika.sk/contest/2018/.

Aj napriek tomu, že naše dva roboty sa neumiestnili na popredných pozíciách, stretnutie konštruktérov a programátorov robotov spolu s návštevníkmi súťaže obohatilo aj našich účastníkov.

PaedDr. Karol Pauchly

Biologická olympiáda

Dňa 11. apríla 2018 sa v Dolnom Kubíne uskutočnilo okresné kolo Biologickej olympiády v kategórii E. Zamerali sme sa na oblasť zoológie. Tohtoročná téma: poznávanie vybraných 50-tich živočíchov žijúcich v lese a zvládnutie ich slovenských i latinských názvov. K tomu bolo potrebné zhotoviť zbierku pozorovaní desiatich živočíchov, ktoré žijú v našich lesoch. V kategórii sa stretlo 8 súťažiacich. Našu školu úspešne reprezentovali žiačky 8. ročníka: Timea Sojčáková (3. miesto) a Miriama Stašová (4. miesto). Ďakujeme a srdečne gratulujeme!

(mš)

APRÍL - mesiac lesov

Apríl je mesiac lesov. Lesov, ktoré sú tak dôležité nie len pre zvieratá, ale aj pre nás ľudí. Spoločne s deťmi zo školského klubu detí sme robili rôzne aktivity na tému LES a DEŇ ZEME. Pomocou prezentácie sme si priblížili ochranu lesov, typy stromov aké v lese rastú a hlavne význam lesov pre náš ŽIVOT. Žiaci spolupracovali a spoločne sme vyrobili 3D les, do ktorého sme vyrobili stromy. Do hotového lesa žiaci priniesli rôzne prírodné materiály a tým náš les obohatili.

Martina Salusová

Deň narcisov 2018

Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine a v roku 2018 sa konal jej 22. ročník. Ulice miest a obcí v jediný deň v roku – 13. apríla 2018 – zaplavili žlté narcisy. Každý, kto si narcis pripol na svoj odev, vyjadril týmto gestom podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou. Piatok trinásteho sa tak v očiach ľudí zmenil na lepší deň.

Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky dobrovoľníkov Dňa narcisov sa pomohlo vyzbierať finančné prostriedky na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku.

Tento rok sa vyzbieralo 1 020 000€. „Suma bude v priebehu roka použitá na mnoho užitočných projektov, ktoré pomôžu meniť mnoho vecí k lepšiemu. Keďže na Slovensku pribúda ročne 34.000 ľudí s diagnózou rakovina, je dôležité mať možnosti a prostriedky mnohým z nich pomôcť. Liga proti rakovine srdečne všetkým ďakuje.

Eva Meľová, 9. trieda