Máj 2019Deň matiek v MŠ

Aj najmenšie deti vyrobili darčeky pre svoje mamičky, ku ich krásnemu sviatku. Ľúbime svoje mamičky, tak sme sa spoločne veľmi tešili z vyrobených srdiečok.

(Bc. Marie Kurčinková)

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Vybíjaná – regionálne kolo

Dňa 2. mája sa v našej telocvični ZŠ v Chlebniciach konalo regionálne kolo súťaže vo vybíjanej. Súťaže sa zúčastnili družstvá, ktoré postúpili z okresných súťaží. Boli to družstvá: ZŠ s MŠ Chlebnice, ZŠ s MŠ Hladovka a ZŠ Hruštín.

V telocvični bola výborná atmosféra, nechýbalo povzbudzovanie všetkých družstiev, o čo sa zaslúžili žiaci základnej školy. Počas celého turnaja boli zápasy napínavé a vyrovnané. Jednotlivé tímy boli dobré pripravené, každý získal jednu výhru a jednu prehru. O umiestnení rozhodoval počet vybitých hráčov, ktorý bol len s malými rozdielmi.

Blahoželáme a ďakujeme všetkým žiačkam, ktoré reprezentovali našu školu. Poďakovanie patrí aj pani riaditeľke Kantárovej, ktorá pripravovala žiačky na okresné aj regionálne kolo.

Víťazom regionálneho kola sa stala ZŠ Hruštín, ktorá postúpila do krajského kola, druhé miesto si vybojovali žiačky ZŠ Hladovka a naše dievčatá sa umiestnili na treťom mieste.

/sb/

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Deň matiek

Dňa 12. mája 2019 sa v Kultúrnom dome v Chlebniciach konalo podujatie pre naše milé mamky. Deti zo základnej aj materskej školy pripravili spolu so svojimi pani učiteľkami pekný program uvitý z tančekov, pesničiek, básničiek a scénok. Bol to darček ku Dňu matiek ako naše poďakovanie mamkám za ich obetavosť a prácu v rodine, samozrejme aj spolu s oteckami, pri výchove detí.

Sála bola plná a mnohým mamičkám pri sledovaní jednotlivých čísel neraz vyhŕkla slza. Ale nie slza smútku, ale slza šťastia. Boli dojaté , pretože videli vystupovať aj svoje talentované dietky. Okrem darčekov v podobe jednotlivých čísel boli všetky mamky obdarované aj sladkosťou, ktorú im venoval obecný úrad. Ďakujeme Vám, milé mamky, a tešíme sa na Vás aj nabudúce.

Andrea Štefková a Viktória Zuberová, 9. ročník (ZM)

Hore hájom chodník

Život pri vode

V mesiaci máj sme komunikovali na tému Život pri vode. Realizovali sme rôzne aktivity, ktorými si tak deti obohati svoje poznatky. Pozorovali sme potok, rastliny, zvieratá, ktoré majú radi vodu, ktoré pri ňom žijú a hlavným cieľom bolo vyčistiť okolie potoka. Tým deti prejavili pozitívny vzťah k prírode a k jej ochrane.

(Salusová M. a Meľova D.)

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Šútovský vodopád

Dňa 16. mája 2019 sme sa my, šiestaci, vybrali spoločne s pani učiteľkami Mgr. Kadučákovou a Mgr. Šimkovou na výlet ku Šútovskému vodopádu.

Cesta z parkoviska k vodopádu trvala približne hodinu.Videli sme chrobáčiky, salamandru škvrnitú, zaujímavé prírodné útvary. V závere nás očaril nádherný vodopád, ktorý meria 38 metrov. Spoločne sme sa pri ňom vyfotografovali, oddýchli si, čosi zajedli a spokojne sme sa vracali späť.

Výlet bol fajn, spoznali sme nádhernú prírodu, sprevádzal nás štebot vtáčikov, zurčanie vody, vdychovali sme vôňu lesa. Dozvedeli sme sa veľa pútavého o Malej Fatre, o flóre a faune tohto pohoria.

Na tento deň nám ostanú naozaj pekné spomienky.

Lucia Krevová, Liana Štefková 6. ročník,
upravila RK

Vychádzka k Šútovskému vodopádu

V rámci aktivít Zelenej školy, ktoré sa zaoberajú témou VODA, sme 16. mája 2019 absolvovali poznávaciu vychádzku k Šútovskému vodopádu. Žiaci 6. ročníka, pod vedením p. učiteliek Kadučákovej a Šimkovej, si do batohov okrem potravín pribalili aj veľa dobrej nálady. Vstup do Šútovskej doliny bol zaplavený šumom Šútovského potoka a jarnou zeleňou. Po kamenistej turistickej ceste sme obchádzali salamandry a mnoho rozmanitého hmyzu. Po hodinovej túre sme sa dostali k vodopádu. Čakal nás tam nezabudnuteľný zážitok. 38 metrový, slnkom pozlátený vodopád. V Malej Fatre je najvyšším vodopádom. V závere turistiky sme navštívili prírodné kúpalisko, ktoré vzniklo zaplavením niekdajšieho kameňolomu. Odnášame si mnoho fotografií, ktoré nám budú tieto okamihy nádhernej prírody vždy pripomínať.

(šm)

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Poskytujeme prvú pomoc

Zlomené rebro, dusenie, epileptický záchvat, KRP a iné situácie museli zvládnuť družstvá mladých zdravotníkov II. stupňa v územnom kole v poskytovaní prvej pomoci, ktoré sa uskutočnilo 7. mája 2019 v Dolnom Kubíne.

Zúčastnili sa ho päťčlenné družstvá mladých zdravotníkov z celej Oravy. Našu školu reprezentovali žiačky 6. ročníka: Liana Štefková, Katarína Hudecová, Anna Maxoňová, Kristína Michalková a piatačky Alžbeta Bakošová s Beátou Laurincovou. Súťažili s plným nadšením. Za úspešnú reprezentáciu školy im ďakujeme.

(mš)

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Návšteva rybníka

Po dlhých daždivých dňoch sme s deťmi z triedy "Lienky" zažili krásne chvíle. Pozorovali sme daniele v ohrade, pri rybníku sme pozorovali a kŕmili ryby. Skákali sme na trampolíne , hojdali sa na hojdačkách a zahrali sa na ihrisku u nášho kamaráta Ajka.

Na záver nám Ajkova mama pripravila sladké občerstvenie. A po dlhej vychádzke sme sa vrátili unavení ,no s príjemnými zážitkami do našej MŠ.

(Salusová M. a Meľová D.)

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Deň matiek v MŠ

Dňa 12.05.2019 slávili naše mamičky svoj sviatok. Aj my s deťmi z MŠ sme pre ne uvili krásnu kytičku. Deti sa v programe predstavili s básničkami, pesničkami, tancom a divadielkom. Našim mamičkám prajeme veľa zdravia a lásky.

M.Furjelová zást. MŠ

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne

Dňa 28. mája 2019 žiaci 8. ročníka spolu s triednou učiteľkou Mgr. Máriou Zimmermannovou navštívili Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava, ktoré sa nachádza v historickej budove Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubíne. Prezentuje život a dielo básnika. Okrem textového a obrazového materiálu sme tu mali možnosť vidieť autenticky zariadenú pracovňu s množstvom predmetov jeho osobnej potreby. Pani lektorka nám na konci prehliadky dala krátky testík, aby sme si zopakovali, čo sme sa dozvedeli o básnikovi.

Expozícia Čaplovičovej knižnice nás tiež zaujala. Dozvedeli sme sa rôzne informácie o knihách, napr. aká má byť teplota a vlhkosť v miestnosti, aby sa knihy neznehodnotili. Naše kroky viedli aj na Historický cintorín v Dolnom Kubíne, kde je Hviezdoslav pochovaný.

Z exkurzie sme odchádzali s novými poznatkami o knihách a živote Hviezdoslava.

Tadeáš Štefka, 8. ročník, ZM

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník

Koncoročný výlet MŠ

Deti z materskej školy dňa 31.05.2019 navštívili Skanzen oravskej dediny v Zuberci. V múzeum sme si vyskúšali život ako kedysi. Absolvovali sme 12 stanovíšť, kde si deti mohli hravou formou vyskúšať rôzne remeslá. Boli sme rozdelení do 2 skupín a za každé absolvované stanovište sme dostali pečiatku za to, že sme úlohu splnili. S deťmi sme navštívili roľnícku izbu, kde deti videli, ako sa z ľanu kedysi vyrábalo oblečenie a ako ľudia dokázali žiť v jednej izbe. Navštívili sme aj mlyn, kde deti mohli vidieť, ako sa vyrábala múka. Ďalej sme videli tkanie, rezbárstvo, zdobenie medovníkov, výrobu sviečok...

"Lienkam" sa najviac páčilo v starej škole, tam sme si vyskúšali, ako sa vyučovanie realizovalo kedysi, zoznámili sme sa s rôznymi učebnými pomôckami a spoločne s "pánom učiteľom" sme si zaspievali piesne. "Včielkam" sa páčilo vo výtvarnej dielni, kde sa zoznámili so starou technikou maľovania na sklo z opačnej strany.

Deti si vyskúšali činnosti, ku ktorým sa v dnešnej dobe nie je tak ľahko dostať a myslím, že to bolo pre deti veľmi zaujímavé.

Za všetky absolvované aktivity a nazbierané pečiatky sme dostali sladkú odmenu.

M. Salusová, M. Furjelová

Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma! Zväčši ma!
Hore hájom chodník