Marec 2023

Hviezdoslavov Kubín

Tradične aj tento školský rok sme sa zapojili do celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy 69. ročníka Hviezdoslavov Kubín. Výhercovia triednych kôl predstavili pestrý výber ukážok slovenskej a zahraničnej tvorby.

Zúčastneným súťažiacim ako aj víťazom gratulujeme a prajeme ďalšiu úspešnú reprezentáciu v okresnom kole!

Umiestnenie súťažiacich 1. kategórie:

próza -
1. miesto Roman Spišák , 4. B
2. miesto Paulína Ďuroňová , 4. B
3. miesto Michal Mičáň, 4. A, Adam Šlachta, 4. B

poézia -
1. miesto Nina Černotová, 4. A
2. miesto Spišák Jonáš, 2. ročník
3. miesto Bakošová Liliana, 3. ročník, Smoleňová Emma, 2. ročník

Čítanie starých rodičov

Kniha je neodmysliteľným spoločníkom mladých i starých. V čase moderných výdobytkov je potrebné vyzdvihovať dôležitosť čítania kníh. Motivovať deti čítať knihy by sme mali už od ranného veku. Preto sme do našej MŠ pozvali staré mamy a starých otcov, aby deťom prečítali rozprávky a tým aj spríjemnili odpočinok. Deti sa im za rozprávky poďakovali malými darčekmi, ktoré si pre nich s láskou pripravili.

Týmto sa chceme poďakovať p. Hudecovej, p. Polčicovej, p. Špavorovi P., p. Špavorovej a p. Špavorovi P., že svoj čas venovali práve deťom z materskej školy!

Bc. Michaela Michalková

Vybíjaná CUP - mladší žiaci a žiačky ZŠ

K udržaniu kvalitnej úrovne zdravia pomáha nepochybne šport. Ani tento rok naši žiaci nezaháľali, športovali a zostavili skvelý tím na športovú súťaž pre mladších žiakov a žiačky - VYBÍJANÁ CUP pod vedením p. učiteľky Svitekovej. Žiaci sa zúčastnili na okresnej súťaži, kde vybojovali pekné 1. miesto. Ďalej postúpili do kvalifikácie o postup na krajské kolo.

Dňa 8.3.2023 sa konala v telocvični ZŠ s MŠ Jozefa Ligoša kvalifikácia o postup na krajské kolo. Spomedzi 3 družstiev /Novoť, Liesek, Chlebnice/ obhájili Chlebnice 1. miesto a postupujú do krajského kola. Atmosféra v telocvični bola vynikajúca, ďakujeme spolužiakom za podporu. Súťažiacim blahoželáme a prajeme veľa úspechov v krajskom kole.

Školu reprezentovali: Jonáš Spišák, Liliana Bakošová, Vanesa Spišiaková, Tobias Suľa, Alexander Prieboj, Matúš Janík, Lenka Sviteková, Nina Černotová, Michaela Pavolková, Dominika Gerátová, Tomáš Janík, Adam Šlachta.

Marec mesiac kníh

Mesiac marec bol zameraný na tému KNIHA moja kamarátka. Nie nadarmo sa hovorí, že kniha je najlepší priateľ človeka. Pani učiteľky sa snažili deťom pripraviť bohatý program počas celého mesiaca. Na začiatku sme sa oboznámili ako s knihami zaobchádzať, a čo všetko sa v knihách dá nájsť. Vyrábali sme si vlastné rozprávkové knihy a rozprávkové príbehy. Ponorili sme sa aj do sveta vesmíru, oboznámili sme sa, čo všetko sa dá skúmať za hranicami našej planéty Zeme. Posledné marcové dni sme zakončili cestovaním z rozprávky do rozprávky, ktoré sprevádzalo hranie divadielok, ktoré nehrali len pani učiteľky, ale aj samotné deti.

(Bc. Monika Stacherová)

Hrnčiarstvo

Dňa 29.03.2023 našu školu navštívil hrnčiar z Trstenej Ľubomír Hoľma, ktorý nám niečo povedal o histórii hrnčiarstva a na živo nám ukázal výrobu rôznych nádob a predmetov z hliny na hrnčiarskom kruhu. Deti oboznámil z čoho sa také umelecké predmety vyrábajú a čo je typické pre Trstenskú keramiku. Trstenská keramika je typická jednoduchým zdobením bodkami vetvičkami a srdiečkami. Deti to veľmi zaujalo a spoločne sme videli ako pod rukami takého umelca vznikla krásna sporiteľnička "Prasiatko". Deťom sa to veľmi páčilo a spoločne sme si zarecitovali básničku Dziny, dziny, dziny, mám prasiatko z hliny... Určite sa už teraz tešíme na také podobné stretnutie s ľudovými umelcami.

M. Furjelová

HVIEZDOSLAVOV KUBÍN - OKRESNÉ KOLO

29. marec 2023 bol pre víťazov školského kola HK slávnostným dňom. Nina Černotová (4.A), Roman Spišák (4.B), Sára Spišáková (6.) a Jakub Kožák (6.) predviedli svoje schopnosti v umeleckom prednese poézie a prózy v okresnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín.

Všetci žiaci našej školy podali skvelý výkon a porota mala naozaj neľahké rozhodovanie. Napätie a nervozita sprevádzala žiakov pri vyhlasovaní výsledkov.

Sára Spišáková sa vo svojej kategórii umiestnila na 1. mieste a postupuje na krajské kolo. Gratulujeme k víťazstvu a držíme palce pri reprezentácii školy v Martine.

Mgr. R. Kadučáková

DEŇ VODY VO VERŠOCH

Už tri desaťročia je 22. marec Svetovým dňom vody. Voda je neodmysliteľná súčasť života. Voda - je život sám. Žiaci druhého stupňa si tento deň pripomenuli aj na hodinách literatúry. Ako? Po svojom, hrou na básnikov. Skladali verše, strofy, tvorili rýmy. Vznikli pekné básne. Posúďte sami. Ponúkame ukážky tvorby žiakov z piateho a šiesteho ročníka. Báseň s ilustráciou vytvorili žiačky siedmeho ročníka Dorota Pucovänová a Rebeka Ťapajnová.

voda5 [pdf]
voda6 [pdf]

Mgr. R. Kadučáková

Svetový deň vody

Dňa 22. marca 2023 sme si pripomenuli Svetový deň vody. Po výzve sme prišli do školy v modrom oblečení. Na 2. stupni sme formou jednoduchých experimentov hľadali odpovede na otázky, ktoré súviseli s vlastnosťami vody. Odhalili sme, prečo sa papierová vreckovka v pohári po ponorení pod vodu nezmáča. Už vieme, že pomaranč pláva na vode, ale ošúpaný klesá na dno. Podarilo sa nám olej dostať pod hladinu vody, či vyrobiť "lávovú lampu". Jediná kvapka saponátu poriadne zamiešala farby rozpustené vo vode. Na záver sme si zasúťažili. Zistili sme, koľko kvapiek vody "unesie" dvojeurová minca. Týždeň s vodou bol naozaj zábavný i poučný.